Telč
Na půli cesty mezi Prahou a Vídní, na pomezí Moravy a Čech a v tak zajímavém výřezu naší republiky leží město Telč. Město spojeno s pověstí o založení vlastně jen díky vítězství moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem v roce 1099. Kapli, samotnou osadu – tedy z dnešního pohledu Staré město a vlastně samotný vznik města – o to se zasloužil právě vítěz.
Město již od samého počátku mělo v jihozápadní části Moravy důležitou roli. Ovšem největšího rozmachu nastalo až s příchodem železnice. Telč se stala obchodním centrem, vzrostl tak hospodářský a kulturní život města. Jeho celkový význam obrovsky vzrostl a město dostalo nový náboj.
Další zásadní změna se ve městě stala až v roce 1992. Město bylo zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO a to přineslo velký zájem turistů a tím se město po delší době začalo opět rozvíjet dalším směrem.
Historické centrum si udrželo svůj ráz již z dob Zachariáše z Hradce. Centrum je uzavřeno rybníky, vstup je dovolen pouze branami a právě to přineslo tu vlastnost, že se mnoho na tváři Telče nezměnilo. Telč tak nabízí opravdu úchvatné a krásné historické jádro, ve kterém nalezneme zachovalé měšťanské domy, klasická podloubí nebo historickou tvář náměstí. Průčelí domů, o kterých jsme se leda tak učili v dějepise v době baroka či v renesanci, zde ožívají ve své původní formě.
Další nedílnou součástí Telče je zámek. Původně se jednalo o vodní tvrzi, ze 13. století, ale ta byla několikrát přestavována, až vznikl tento honosný zámek. Ten zaujme jak svým vzhledem z venku (který vám bude připadat opravdu velmi povědomý), ale také svými krásnými a honosnými interiéry. Podobnost a povědomost není náhodná. Zámek a město bylo často vybráno do různých filmů a pohádek. Naposledy se jednalo o dvě české pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí a Z pekla štěstí 2.
Ve městě jsou každým rokem pořádány různé slavnosti, folklórní akce či vystoupení. Ročně zde projde na několik desítek tisíc turistů a město je i přes svou nepříliš velkou rozlohu pulzujícím a historicky zachovalým klenotem.