Orlická přehrada
Mohutná a tajemná přehrada Orlík je jedním ze stupňů Vltavské kaskády na malebném území jižních Čech. Její monumentální hráz změnila tok řeky Vltavy u Solenic, které náleží okresu Příbram. Většina části přehradní nádrže ale leží na území jižních Čech. Jméno dostala po zámku, který kdysi čněl vysoko nad údolím řeky Vltavy. Dnes stojí jen několik málo metrů nad hladinou přehradního jezera.
V letech 1954 – 1961 se začal budovat tento velikán. Výstavba tak začala ještě před tím, než byla schválena tehdejší vládou. Denně se zde střídalo neuvěřitelných 1 500 dělníků. Pro ně tu bylo také ještě před zahájením stavby připraveno zázemí. V další etapě zde byl vybudován žlab, do něhož byla odvedena voda Vltavy. Načež začala práce na samotném stavění tělesa hráze. U paty hráze byla postavena hydroelektrárna se čtyřmi Kaplanovými turbínami. Vzniklé umělé nádrži muselo ustoupit 14 mlýnů, mnoho pil a 650 obytných a hospodářských staveb. Zatopeny byly vesnice: Orlické Zlákovice, Zbenické Zlákovice, Těchnice, Korce, Podskalí, Radava a Velký Vír.
Po stavební stránce byla přehrada dokončena 8 měsíců před stanoveným termínem dokončení, tedy 22. prosince 1961. Na samém pravém boku hráze je umístěn ozubnicový výtah pro lodě, který plně nahrazuje plavební komory. Ty jsou obvyklé na jiných přehradách, Orlická přehrada je však nemá. Jižně od hráze na levém břehu se rozprostírá přístav lodní dopravy po Orlické přehradní nádrži. Ta zajišťuje spojení mohutné hráze s Orlíkem nad Vltavou a s historickým hradem Zvíkov.
Ve srovnání s ostatními přehradními hrázemi v řetězu Vltavské kaskády je článkem největším, nejvyšším a nejmohutnějším. Právem je tak nazývána. Její celková délka je 450 m a výška 91 m. Svou silou zadržuje obrovské jezero o ploše 2 732 ha, které je dlouhé na Vltavě 68 km, na Otavě 23 km a na Lužnici 91 m. Své největší hloubky dosahuje v 74 metrech. Přehradní jezero zadržuje 717 milionů krychlových vody a proto je objemem zadržené vody největší v České republice.