Prácheňsko
Prácheňsko skrývá krásnou přírodu a malebná městečka. Pomyslný region byl pojmenován podle hradu Prácheň u Horažďovic, který byl dříve takovým správním střediskem celého kraje. S názvem Prácheňsko se v současné době nejčastěji setkáme v turistických nebo regionálních publikacích. Obyvatelé Prácheňska mnohdy stále ještě opěvují význam a slávu ztraceného kraje.
Město Písek je důkazem výjimečnosti Prácheňska. Je naprosto netypické a dýchá historickou atmosférou. Prácheňsko bylo různě osídleno. Jednu čtvrtinu obyvatel tvořilo německy mluvící obyvatelstvo. Tito obyvatelé žili především ve větších městech a ve vnitrozemí. Dalšími obyvateli Prácheňska bylo obyvatelstvo židovského původu. Ti žili především ve větších královských městech, jako byly Vodňany nebo Písek. Písek se pak po vrcholném středověku stává správním centrem Prácheňska.
Prácheňsko původně zahrnovalo mnoho měst z nynějšího Plzeňského kraje a Jihočeského kraje. Pod Prácheňsko se řadilo například mnoho měst z okresu Písek, jako Vodňany, Mirovice a podobně, Blatná, tedy Blatná a Březnice, Strakonice, Horažďovice, Volyně, Sušice, Kašperské Hory, Hartmanice, Prachatice, Netolice, Vimperk nebo Volary. Po II. světové válce započaly významné územní reformy, které toto území rozdělilo do dnešní podoby. Většina obyvatel Prácheňska se zabývalo drobným obchodem nebo zemědělstvím. Především v horských oblastech byl tento způsob výživy oblíbený. Díky tomu se zachovala také podomácká výroba.
V minulosti, ale také v současnosti je Prácheňsko krásným místem, kde můžete procházet voňavé lesy a rozlehlé louky. Můžete se projít kolem stříbřitých rybníků nebo navštívit nějaké zdejší město a vybrat si z nabídek ubytování. Prácheňsko je krajem muzikantů a Švandy dudáka. Prácheňsko je plné původních tradic, lidové muziky a tance, typických vesnických tancovaček a vlídných lidí. Zavítejte do Prácheňska a užijte si krásnou, příjemnou dovolenou na jihozápadě České republiky. Při svých cestách můžete také navštívit několik známých českých hradu, jako je například Rábí nebo Velhartice.