Vranovská přehrada
Proslulá Vranovská hráz byla postavena v letech 1930 – 1933 na řece Dyji nedaleko města Vranov nad Dyjí. Dosahuje výšky 60-ti metrů a délky 292-ti metrů. Díky své rozloze je desátou největší v České republice. Vedle svého hlavního využití, energetických a vodárenských úkolů, složí především také k rekreaci. Nejoblíbenější rekreační střediska jsou v okolí Vranova nad Dyjí, Bítova a Podhradí nad Dyjí.
Právem je Vranovská přehrada nazývána českým „Jadranem“. Vyhlášená rekreační oblast vlastní jednu z nejteplejších vod v České republice. Centrem cestovního ruchu je především ve znojemském okresu. Příjemné koupání umožňuje přehrada již počátkem června a sezona zde končí až v polovině září. Hlavním lákadlem je také to, že místní voda je zde dlouhodobě hodnocena jako dobrá. Zájem o rekreaci ve Vranově nad Dyjí byl již v období 1. světové války.
Vranovská přehrada nabízí plno služeb, které ocení nejen děti. Patří sem hlavně lodní přeprava, která je zajištěna na lodích Valentýna a Viktorie s 5 přístavišti po celé délce Vranovské přehrady. Funguje zde také vláček, který převáží návštěvníky z hráze přehrady do města Vranov.
Nepřijdete ani o možnost využití sportu. Okolí nabízí volejbalové hřiště, pingpongové stoly nebo tobogán. Zapůjčit si můžete také loďky, šlapadla či sportovní potřeby. Příznivé podmínky jsou zde i pro milovníky vodních sportů. Tím je myšlen hlavně windsurfing a jachting. O zábavu je ve zdejším okolí také postaráno. Mezi tradiční akce patří například hudební festival trvající celé prázdniny „ Vranovské kulturní léto“, každoroční volejbalový turnaj či na program bohatá vranovská pouť.
V letní sezoně bývá doprava k přehradě zajištěna z náměstí autobusem. Koupání můžete vyzkoušet jak na písčité pláži, tak na různých dalších turisty neobtěžovaných místech. Díky pozvolnému vstupu do vody je písčitá pláž velmi vhodná i pro malé turisty. Pro ty, co nejsou zastánci koupání se v přírodní vodě, je zde postavený také bazén. Nádrž nemá nouzi ani o ryby. Proto je milovaným rybářským revírem.