Slavonice v Jižních Čechách – podzemí i krásná příroda vás zaujmou a nadchnou
Slavonice se nacházejí na hranicích jižních Čech a Moravy a také u hranic s Rakouskem. Toto městečko bylo proslaveno překrásnými památkami pocházejících z historie. Nadchnou vás zde především krásné, renesanční městské domy, které se mohou pyšnit bohatě zdobenými štíty. Ty lemují hned dvě náměstí v centru města.
Kam ve Slavonicích vyrazit?
Co takhle do podzemí? Slavonické podzemí je totiž jednou z nejstarších částí města, kdy podzemní kobky zasahují až pod samotné centrum a náměstí. Podzemní chodby jsou ručně vytesané. Jde o práci ostravských dělníků. Chodby byly vytvořeny proto, aby odváděly spodní vodu.
Půda zde nebyla úrodná, ale místní lidé si s tímto dokázali pomoci a postarat se o sebe tak, aby ve městě měli vše, co potřebují ke svému životu. Nejhorší období přišlo pro Slavonice v období 20. století, kdy nejprve byli odsunuti Češi, pak Němci.
Kolem Slavonic najdete kryty, které byly vystaveny pro možnost obrany. Je jich zde několik, některé jsou volně přístupné, jiné ne.
Tato doba je ale nenávratně pryč a Slavonice žijí novým životem. Na horním náměstí se nachází dům s číslem 522, který píše svůj vlastní příběh. Zpočátku šlo o ruinu, koupenou členy divadla Sklep. Po revoluci se z tohoto domu stala hospůdka, která si nesla titul prvního evropského baru, a také zde bylo sídlo uměleckých škol. Dnes jde o dům, který je zrekonstruován a ctí tři zásady. První je respekt a odpovědnost vůči památce, druhá je přizpůsobení starého domu modernímu restauračnímu a ubytovacímu provozu a třetí je zachování sklepáckého ducha, kde se prolnulo divadlo s architekturou, poezií a také s výtvarným uměním a designem.
Dokonce se zde podařilo ponechat prvky původní architektury a prolnout je s prvky architektury novodobé. Velmi zdařilá se taktéž stala rekonstrukce Spolkového domu. Z ruiny, která hyzdila centrum města, se stalo moderní multifunkční zařízení. Tato budova je původně zateplena velmi netradičně a to zevnitř.