pravcicka-brana
Krušné hory

Pravčická brána

pravcicka-branaPravčická brána

Jedna z nejznámějších přírodních památek v České republice. A také unikát v celé Evropě. Mluvíme o Pravčické bráně. Pravčická brána je národní přírodní památka, kterou nalezneme v Národním parku České Švýcarsko. Jedná se o opravdový unikát, který je ročně obdivován desítkami tisíc turistů nejen z tuzemska.

Na severu Čech se nachází Národní park České Švýcarsko. Samotný národní park nabízí opravdu překrásné scenérie, ale jeho hlavním symbolem je již zmíněná Pravčická brána. Ta je největší skalní přirozenou bránou v celé širé Evropě. Dokazují to její rozměry – skalní brána je široká 16,5 metrů a 16 metrů vysoká. Ovšem v nejužším místě je šířka přemostění pouze pár metrů (přesně asi 3 metry) – tudíž je přecházení přes ni zakázáno a mohlo by to narušit celkový ráz této unikátní památky.

Co je určitě velmi zajímavé, je vznik tohoto monumentu. Tento útvar je tvořen pískovcem. Ten je známý především tím, že z něj dokáže příroda vytvořit úžasné tvary. Vznik je datován někdy okolo druhohor, tedy na dně moře. Brána poté vznikala miliony let působením vnějších vlivů – jedná se o působení větru, sněhu, ledu, sluncem, ale také rostlinnou aktivitou. Pískovec je ovšem velmi měkký a tak zvětrávání pokračuje dále. Na svůj stav velmi rychle a je tedy jasné, že Pravčická brána někdy bohužel zanikne. V roce 1980 tak byl vstup na bránu uzavřen a brána byla vyztužena speciální směsí s pryskyřicí, která by údajně erozi měla zpomalit.

Pravčická brána lákala turisty již v devatenáctém století. Také v jejím okolí nalezneme unikátní secesní budovu, která je ovšem v dnešních dnech propůjčena komerčním účelům. Přesto je její vzhled zachován a je tak unikátní památkou.

Národní přírodní památku Pravčickou bránu (vyhlášenou již v roce 1963) najdeme a dobře se k ní dostaneme po značených turistických trasách například z Hřenska. Přístup k ní je otevřen celoročně. Nejkrásnější pohledy na ní jsou prý při východu a západu slunce.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *