Vranov nad Dyjí

Putování kolem Moravského Jadranu

Že Vám Moravský Jadran nic neříká? V tom případě asi neznáte Vranovskou přehradu. A protože se jedná o jednu z nejoblíbenějších rekreačních destinací v tuzemsku, je na místě krásy zdejších míst co nejdříve objevit.

Historie vodní nádrže Vranov

Vranovská přehrada byla vybudovaná na řece Dyji již v letech 1930 – 1933 a je dlouhá přibližně 30 km. V rámci rozlohy je desátá největší v republice. Hráz přehrady měří na výšku 60 metrů a v nejdelším bodě naměříme metrů 292. Plní samozřejmě funkci energetickou a vodárenskou, ale nejvíce oblíbená je pro možnost rekreace v okolí.

Lodní doprava na přehradě

Provoz lodní dopravy byl na přehradě zahájen už  roce 1934, na začátku 90. let byl zrušen a znovu obnoven v roce 2006. V současné době poskytují vyhlídkové plavby tři lodě – Valentýna, Viktorie a nově také Poseidon.

Kapacita jednotlivých lodí se pohybuje od 75 do 200 osob a každá z nich je vybavena moderním barem s alko i nealko nápoji, čepovaným pivem a drobným občerstvením pro zpříjemnění cesty. Při plavbě se můžete kochat krásnou okolní krajinou, která je velmi oblíbená u turistů, ale i místních chatařů.

Vybrat si můžete z plaveb linkových, které usnadňuji pohyb okolo přehrady, a vyhlídkových, ty plní funkci čistě rekreační a téměř nikde se nezastavuje. Za půlhodinovou jízdenku zaplatíte v plné výši přibližně 120,-Kč, za hodinovou je to kolem 200,-Kč. Rodiny s dětmi jistě uvítají výhodné rodinné jízdné.

Lodě běžně přepravují i kočárky a kola, čehož velice rádi využívají cyklisté, když si chtějí zkrátit cestu ke svému cíli, odpočinout si a prohlédnout si okolí z paluby. Lodě je možné si pronajmout k soukromým účelům, zajímavá může být také speciální plavba s hudebním doprovodem.

Léto na přehradě

Na vranovské hrázi a kolem přehrady je kulturní a rekreační život opravdu bohatý. Najdete zde bezpočet restaurací a stánků s občerstvením, ochutnat můžete i pravou italskou pizzu nebo navštívit cukrárnu či místní diskotéku. Možností k ubytování je tu spoustu.

Pokud pomineme širokou nabídku penzionů, apartmánů, popřípadě rovnou Zámecký hotel Ve Vranově nad Dyjí pro náročné, za zmínku jistě stojí ubytování v areálu Vranovská pláž. Zde si můžete vybrat z bungalovů, chatek nebo kempu, pokud dáváte přednost romantice pod stanem. V areálu má každý možnost využití sprch, WC, kuchyněk, ale i praček a sušiček na prádlo. Nesmí chybět ani samoobsluhy se smíšeným zbožím a velké množství stánků s občerstvením, když Vás zastihne hlad nebo jen chuť na langoš, zmrzlinu nebo nějaký osvěžující míchaný nápoj.

A protože jste na přehradě, i  volnočasové aktivity jsou spojené s vodním živlem – škola windsurfingu, tobogán, půjčovna loděk nebo šlapadel jsou samozřejmostí. V letní sezóně lze využít i turistický vláček, který Vás přímo z campu vyveze až na zámek Vranov nad Dyjí, tedy pokud byste nechtěli vystoupit na některé ze zastávek po cestě.

Zámek Vranov nad Dyjí

První zmínky o barokním zámku pocházejí už přibližně z 11. století, ale od té doby prošel mnoha rozsáhlými úpravami. Továrna na výrobu slavné vranovské kameniny byla založena v roce 1799, která byla velmi proslulá a ceněná v celosvětovém měřítku.

Dnes zámek Vranov nad Dyjí nabízí kromě klasické prohlídky interiéru také bohatý kulturní program a výstavy. Zámek je často vyhledávaný i za účelem svatebních obřadů nebo jiných společenských událostí.

Hrad Bítov

Pouhých 9 kilometrů od Vranova nad Dyjí je vzdálený hrad Bítov. Byl, stejně jako Vranov, založen v 11. století a za dobu své existence vystřídal mnoho majitelů. Za zmínku jistě stojí ten poslední – Jiří Haas, díky kterému je Bítov proslulý. Haas byl totiž velkým milovníkem zvířat a při prohlídce hradu můžete obdivovat bohaté sbírky vycpaných ptáků, veverek, ale zejména psů, jejichž počet je okolo padesáti kusů!

Určitě Vás zaujme i sbírka rohů a parohů, vycpaná zebra, lev nebo medvěd, ale třeba také hadí kůže přes celý strop. Na nádvoří děti uvítají návštěvu hradního sklepení, ve kterém si mohou prohlédnout mýtické bytosti jako je saň, Kentaur nebo bazilišek. Dospělé návštěvníky zaujme prohlídková trasa vedoucí zbrojnicí nebo hladomornou.

Cornštejn

Zřícenina hradu Cornštejn leží jen necelé dva kilometry od Bítova. Hrad Cornštejn byl postaven ve 14. století, ale už na počátku 17. století byl označený za pustý. Zřícenina byla veřejnosti zpřístupněna až v roce 1999, ale teprve v letech 2010 – 2011, kdy zde proběhly další stavební úpravy, se zde začalo vybírat vstupné za komentované prohlídky s průvodcem.

Během léta je zde bohatý kulturní program. Děti nadchnou strašidla v čele s Bílou paní, tradicí jsou šermířská vystoupení nebo divadlo.

Výlet do zdejšího kraje Vás jistě okouzlí a toto místo zařadíte na seznam oblíbených tuzemských destinací.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *