Přeskočit na obsah
Katalog 1000 míst

Chaty, chalupy a penziony v Brdech a na Křivoklátsku: kde se ubytovat

Dominik
Aktualizováno9. srpna 2026
Čtení8 min
Zasněžená veranda s výhledem na hory

Brdy a Křivoklátsko jsou lesnatý kraj kousek od Prahy, kam lidé jezdí na výlety k hradům Karlštejn a Křivoklát i na klidnější turistiku po bývalém vojenském újezdu. Ubytování tu tvoří menší penziony v podhradí, chalupy k pronájmu v lesích a pár hotelů u vodní nádrže Jesenice. Přehled ukazuje, co v regionu najdete, kolik stojí noc a kdy je potřeba rezervovat s předstihem.

V kostce
  1. V Brdech a na Křivoklátsku převažují menší penziony a chalupy, často schované v lese mimo hlavní silnice
  2. Nejvíc nabídky je kolem Karlštejna a Křivoklátu, kde je i nejvíc turistů
  3. Noc v penzionu vyjde orientačně na stovky korun na osobu, chalupa pro skupinu na jednotky tisíc za noc
  4. U Karlštejna bývá o víkendech a v sezóně nejvíc lidí i aut z celého regionu
  5. Vnitřní část CHKO Brdy je v některých místech omezená kvůli bývalému vojenskému využití, což stojí za ověření předem

Jaké ubytování v kraji převažuje

Kolem Karlštejna a Křivoklátu najdete hlavně menší penziony a hotýlky, které těží z blízkosti obou hradů – jsou to nejnavštěvovanější místa v regionu a ubytování tu bývá orientované na jednodenní i vícedenní návštěvníky Prahy. O kousek dál, hlouběji v lesích Brd nebo na Křivoklátsku směrem k Rakovníku, převažují chalupy a chaty k pronájmu, často bez blízkých sousedů, ideální pro klidnou dovolenou v přírodě.

U vodní nádrže Jesenice funguje i pár hotelů a penzionů zaměřených na letní rekreaci a koupání, protože přehrada patří k oblíbeným místům na výlet z okolí Rakovníka i Prahy. Jižní část regionu kolem Spáleného Poříčí má nabídku o něco řidší, ale i tam se dá sehnat chalupa nebo penzion jako výchozí bod pro turistiku po Brdech.

Region je zajímavý i tím, že leží blízko Prahy, takže se dá dobře kombinovat s krátkým pobytem na víkend. Kdo plánuje déle, může porovnat i nabídku ubytování ve středních Čechách, do kterých Brdy a Křivoklátsko spadají.

Blízkost Prahy má i svoji odvrácenou stranu – ceny bydlení kolem Karlštejna bývají o něco vyšší než ve srovnatelně velkých obcích dál od hlavního města, protože poptávka je tu vysoká celoročně, nejen v hlavní sezóně.

Na co se dívat před rezervací

U penzionů blízko Karlštejna se vyplatí ověřit vzdálenost od hradu a od parkoviště – v sezóně bývá centrum obce plné turistů a aut, takže ubytování o kousek dál může být klidnější volba s podobnou dostupností pěšky. Dál je dobré zkontrolovat, jestli je u chalupy v lese zajištěný přístup po zpevněné cestě, protože některé lesní cesty nejsou v zimě sjízdné běžným autem.

Kdo jede do vnitřní části CHKO Brdy, měl by si předem ověřit, kudy vedou značené trasy – část bývalého vojenského újezdu má stále omezený pohyb mimo vyznačené cesty, což se týká i okolí některých chatových oblastí.

U ubytování u Jesenice stojí za kontrolu, jak daleko je to k vodě pěšky – ne všechny objekty jsou přímo na břehu, i když to název penzionu někdy naznačuje.

Stejně jako jinde se vyplatí přečíst recenze zaměřené na hluk ze silnice – hlavní tah kolem Karlštejna bývá v sezóně frekventovaný i večer, takže penzion přímo u silnice nemusí být pro citlivější spáče ideální volba.

Kolik stojí noc

Noc v penzionu v okolí Karlštejna nebo Křivoklátu se pohybuje orientačně kolem 800–1400 Kč na osobu, ceny bývají o něco vyšší než ve vzdálenějších částech regionu kvůli blízkosti Prahy a velké návštěvnosti. Chalupa k pronájmu hlouběji v lesích Brd vyjde na jednotky tisíc korun za noc za celý objekt, což se skupině obvykle vyplatí víc než jednotlivé pokoje v penzionu.

U vodní nádrže Jesenice se ceny v létě zvedají kvůli sezónní poptávce po koupání, mimo léto bývá ubytování dostupnější. Přesné ceny i to, co je v nich zahrnuté, se ale liší podnik od podniku, a je potřeba je ověřit přímo u provozovatele před rezervací.

Do rozpočtu je vhodné počítat i se vstupným na hrad Karlštejn nebo Křivoklát a s parkovným, které se v Karlštejně v sezóně platí zvlášť a bývá citelnou položkou navíc.

Kdo jede jen na jednodenní výlet z Prahy bez přenocování, ušetří logicky nejvíc, ale připraví se o klidné ráno v obci ještě před příjezdem hlavního davu turistů, které oceňují právě ti, kdo zůstanou přes noc.

Kdy rezervovat

Prohlídky hradu Karlštejn bývají o víkendech v sezóně obsazené s předstihem, a totéž platí i o ubytování v obci – rezervovat je rozumné několik týdnů dopředu, hlavně na letní víkendy. Křivoklátsko a vnitřní Brdy nejsou tak vytížené, tam se dá termín sehnat i s kratším předstihem.

U Jesenice je nejvyšší poptávka v hlavních letních měsících kvůli koupání, mimo léto bývá ubytování volnější a levnější. Kdo plánuje víkend u Karlštejna spojený s prohlídkou hradu, měl by myslet na to, že prohlídky mají omezenou kapacitu a je rozumné si vstupenky zajistit dopředu, ne až na místě.

Podobně jako u jiných hradů blízko Prahy platí, že i všední den v hlavní sezóně dokáže být v Karlštejně rušný – region navštěvují i zahraniční turisté na jednodenních výletech z hlavního města, takže návštěvnost není vázaná jen na víkendy.

Kde hledat volné termíny

Volné termíny se dají hledat na rezervačních portálech nebo přímo na webu jednotlivých penzionů a chalup, kde bývá cena o něco nižší bez provize portálu. U Karlštejna je nabídky nejvíc, takže i v sezóně se dá při troše flexibility s termínem něco najít.

Kdo hledá klidnější variantu mimo turistický ruch kolem hradů, může zkusit nabídku blíž Rakovníku nebo Spálenému Poříčí, případně porovnat s ubytováním na Plzeňsku, které na jižní část Křivoklátska navazuje. Kdo plánuje pobyt v Brdech s výletem dál na jih, může se podívat i na ubytování na střední Moravě jako inspiraci na delší cestu po Česku.

Co si vzít s sebou

Do lesů Brd a na Křivoklátsko se hodí pevná obuv na túry po lesních cestách, které bývají po dešti rozbahněné, a repelent, protože se jedná o rozsáhlé lesní porosty s výskytem klíšťat. Kdo plánuje výlet k vodě u Jesenice, ať počítá i s plavkami a ručníkem, i mimo hlavní sezónu se dá u přehrady příjemně projít.

Návštěvníkům Karlštejna se vyplatí vzít pohodlnou obuv na chůzi do kopce – cesta od parkoviště k hradu vede po stoupání a v horku dokáže pořádně zadýchat. Kdo zvažuje ubytování i v jiné horské oblasti, může porovnat nabídku s ubytováním v Jeseníkách.

Do batohu se hodí i láhev s vodou a něco k jídlu na cestu – přímo u hradu Karlštejn bývá občerstvení v sezóně dražší než jinde, a fronta u stánků dokáže o víkendu stát za to obejít.

Časté otázky

7 otázek
Kde se dá ubytovat blízko Karlštejna?

Přímo v obci Karlštejn funguje víc penzionů a hotýlků orientovaných na návštěvníky hradu, v sezóně bývají ale obsazené s předstihem. Klidnější a často levnější variantou je ubytování o pár kilometrů dál směrem na Křivoklátsko nebo do Brd.

Kolik stojí ubytování na Křivoklátsku?

Noc v penzionu se pohybuje orientačně kolem 800–1400 Kč na osobu, chalupa pro skupinu vyjde na jednotky tisíc korun za noc za celý objekt. Ceny se liší podle sezóny a blízkosti ke Karlštejnu.

Dá se u Jesenice ubytovat s koupáním?

Ano, u vodní nádrže Jesenice funguje pár penzionů a hotelů orientovaných na letní rekreaci. Poptávka je nejvyšší v hlavních letních měsících, kdy se ceny obvykle zvedají.

Je vstup do Brd volný, nebo omezený?

Část bývalého vojenského újezdu v CHKO Brdy má stále omezený pohyb mimo značené cesty, takže se vyplatí předem zkontrolovat, kudy trasy vedou. Většina turisticky využívané oblasti je ale volně přístupná po značených stezkách.

Kdy je u Karlštejna nejvíc turistů?

Nejvíc lidí bývá o letních víkendech a při hezkém počasí, kdy se plní parkoviště v obci i fronty na prohlídku hradu. Mimo sezónu a ve všední dny bývá klidněji.

Je na Křivoklátsku ubytování vhodné pro rodiny s dětmi?

Ano, region nabízí i chalupy s vlastní zahradou a klidným okolím, které se hodí pro rodiny. U penzionů blízko hradů je dobré zkontrolovat, jestli mají dětské menu nebo hřiště v okolí.

Dá se z Prahy do Brd a na Křivoklátsko jet jen na jeden den?

Ano, oba hrady i Brdy jsou od Prahy dostupné do hodiny cesty autem, takže se region hodí i na jednodenní výlet bez přenocování. Kdo ale chce vidět víc míst nebo se vyhnout ranní špičce turistů u Karlštejna, ocení přenocování přímo v regionu.

Rozcestník — mohlo by se hodit