České Švýcarsko je nejmladším českým národním parkem od 1. ledna 2000. Jedná se o „pískovcový ostrov“ uprostřed Evropy. Skalní útvary zde poskytují různé skalní vyhlídky či brány. Při návštěvě si můžete projít okruh z Jetřichovic přes Mariinu a Havraní skálu a Vilemíninu vyhlídku. Ze všech třech bodů je krásný pohled do okolních údolí. Z Jetřichovic již není daleko do Rynartic, kde se u silnice nachází tzv. Trpasličí skála, na které jsou vytesané schody, po kterých, když se vydáte můžete najít všech sedm trpaslíků i se Sněhurkou.
Nedaleko od trpaslíků můžete navštívit Malou Pravčickou bránu, ze které je opět výhled do krajiny. Dalším turistickým cílem je Hřensko, kde se na nachází Divoká a Edmundova soutěska a kousek od městečka se nachází i hlavní „atrakce“ Pravčická brána se Sokolím hnízdem, což je výletní zámeček vystavěný v roce 1881 hned vedle skalního útvaru. Brána, podobně jako většina skalních útvarů vznikla především větrnou erozí, kdy vítr a jím nesený písek postupně obrušoval povrch pískovcového bloku. Protože ale část pískovce obsahuje i sloučeniny železa, je pevnější a zůstala tak brána. Podobně vznikly například i Kokořínské pokličky. Pravčická brána je velmi stará a eroze působí neustále, a tak tu nebude věčně, proto je již zakázán vstup přímo na bránu a její zhroucení se odhaduje zhruba na 5 let. Tak si pospěšte, ať tento zajímavý útvar ještě vidíte celý.
Od Pravčické brány se můžete vydat po Gabrielině stezce, která vede na Mezní louku, která je křižovatkou turistických i cyklistických stezek.
Kromě pískovcových útvarů se v okolí nachází také národní přírodní památka Zlatý vrch, který je „vystavěn“ z čediče, u kterého je vyvinutá sloupcová odlučnost. Podobným útvarem je i Panská skála u Kamenického Šenova.
Na území parku se také nachází spousta zachovalých a krásných měst, kterými jsou například Česká Kamenice, Krásná Lípa, Chřibská nebo Srbská Kamenice.
Zuzana Dušková