Jeseníky jsou právem nazývány nejkrásnějším horami České republiky. Ideální místo pro rodinnou rekreaci či samotářské toulky divokou přírodou. Co místo, to pověst, co pramen to živá voda. Aneb: „Koho Bůh miluje, tomu dovolil žít v Jeseníkách“.
Město Jeseník letos oslaví 750. výročí svého vzniku. V samotném městě najdeme zajímavá historická místa, jako je Vodní tvrz z poloviny 13. Století, přičemž za dnešní dobu vděčí biskupovi Františku Ludvíkovi po roce 1730. V současnosti je zde vlastivědné muzeum, které realizuje podnětné výstavy vztahující se k místnímu kraji, právě nyní je expozice čarodějnických procesů ze 17. století. V blízkosti se nachází další historická budova tzv. Katovna (dnes zde sídlí informační centrum města Jeseník). Rokokový dům byl postaven koncem 18. století a jeho název je založen na pověsti o pamětním kříži, kat zde nikdy nežil. V samotném městě Jeseníku je k dispozici velké množství penzionů a hotelů i restauračních zařízení.
Čertovy Kameny
Po drobné historické zastávce se můžeme pustit do přírody, která je zde jistě tím nejvýraznějším podnětem pro návštěvníky. Vydáme-li se severovýchodním směrem z centra města , přeběhneme hlavní silnici, projdeme zástavbou, dostáváme se mezi louky a lesy. Můžeme se vydat po asfaltové silnici nebo lesním terénem. Po asi 3 kilometrovém lehkém stoupání se dostaneme na Čertovy Kameny, ke kterým se váže pověst, kdy vdova po původním majiteli, chtěla postavit klášter pro zbožné mnichy, kteří by obdělávali pole, které jim chtěla věnovat. To však nechtěl připustit ďábel sídlíci nedaleko a tak vždy v noci zbořil, co přes den lidská ruka vykonala. Jednotlivě poházené kameny tak utvořili unikátní skálu, kterou pro tréninky využívají horolezci. Ani běžný smrtelník nepřijde zkrátka a může se na vrchol vydat, jelikož je zde stezka ohraničená řetězy. Samozřejmostí je kvalitní obuv a vlídné podnebí. Za jasného počasí se pak naskýtá nádherný pohled na Otmuchovské jezero v nedalekém Polsku. Po náročném výšlapu se může občerstvit v restauraci Čertovy kameny, kde je také možnost ubytování včetně parkování. Pro děti jsou zde k dispozici prolézačky a houpačky, večer je možnost posedět u ohýnku.
Zlatý Chlum
Pokud chceme vyrazit dál, pak už jen po svých či na horských kolech budeme stoupat hlubokým lesem asi 1,5 km po modré značce až se dostaneme k dominantě této oblasti a to k rozhledně Zlatý Chlum v nadmořské výšce 908 m. Kamenná rozhledna měří 26 metrů a výhled z ní je, jak jinak, čarovně krásný, kromě již uvedeného Otmuchovského jezera, jižní pohled nabízí celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. V případě příznivého počasí je západním směrem viděna skupina Kralického Sněžníku a severozápadním pak Rychlebské Hory. U rozhledny stojí i dobová hospůdka, kde jsou k dispozici nealkoholické i alkoholické nápoje, sladkosti a masné výrobky a pečivo. Před rozhlednou je ohniště, které je v sezóně v permanentním provozu a každý návštěvník je „povinen“ donést polínko ke spálení, což samozřejmě v tamní vegetaci není vůbec žádná komplikace.
Rejvíz
Po špekáčkové přestávce můžeme vyrazit po červené na Rejvíz. Cesta je v rovinatém terénu v délce zhruba 5 km. V horské osadě Rejvíz byl první dům postaven v roce 1768, dodnes jsou zde zachovány budovy v architektuře 19. století. Rejvíz má pouze 75 stálých občanů, zbytek tvoří rekreanti a je proslavena i restaurací s „dřevěnými štamgasty“. Kouzelné je okolí osady. Nedaleko se nachází rašelinové Mechové jezírko hluboké asi 3 m, které vzniklo po poslední době ledové, zhruba před 6 – 7 tisíci lety. Váží se k němu pověsti o zatopeném městě Hunohrad, kdy mamon způsobil zkázu hříšného města nebo o pastýři Gillovi, který dodnes každé jaro Mechové jezírko odemyká. Naučná stezka k Mechovému jezírku byla založena v roce 1970 a neustále se inovuje. V okolí je jedinečná fauna a flóra, přičemž bezprostřední blízkost jezírka návštěvníka až zaskočí svou ponurostí a hlubokým tichem. Tak hlubokým, že se každý může zamyslet nad skutečnými životními prioritami.