Jevišovice

Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště

Zbrusu novou expozici o historii a přírodě Jevišovicka můžete navštívit v Předzámčí Jevišovice. Samotné Předzámčí prošlo v uplynulých měsících rozsáhlou rekonstrukcí v hodnotě více než 25 milionů korun.

Jevišovice a okolí napříč časem

Nové expozice představují historii regionu od nejstarších dob v pravěku, kdy bylo díky početným archeologickým objevům doloženo osídlení, přes středověk až do nedávné minulosti. Archeologické sbírky pocházejí převážně z doby působení významných archeologů Jaroslava Palliardiho a Františka Vildomce. Především zásluhou Jaroslava Palliardiho se stala lokalita Starého zámku v Jevišovicích klíčem ke studiu středoevropského eneolitu a dala dokonce jméno poslední eneolitické kultuře na Moravě jakožto jevišovické kultuře. Zajímavostí jsou i nálezy související s výskytem Keltů na Jevišovicku.

Spona z doby železné nalezená u Střelic

Součástí expozice je i přírodovědná část představující nejviditelnější i méně známé zástupce živé přírody, ale i ukázky typických hornin a minerálů.

 20150905211851

Kunštáti, husité, Raduit de Souches i prostý lid

Jevišovické panství je spojeno s rodem Kunštátů. Nejznámějším z nich byl Hynek zvaný Suchý Čert – nesmlouvavý válečník a nebezpečný lapka. V době husitských nepokojů byly Jevišovice významným centrem husitského hnutí na jižní Moravě. Právě Kunštátům a husitství je věnována část expozice.

Jevišovice jsou spjaty i s dalšími významnými rody napříč staletími. Minsterberkové, de Souches, Ugartové, Biedermann, Ofenheim a Larisch-Mönnichové. Příslušníci těchto rodů zanechaly v Jevišovicích a okolí své otisky a přispěli k jejich rozvoji. Za všechny zmiňme alespoň císařského polního maršálka Ludvíka Raduit de Souches, který se proslavil jako úspěšný obránce Brna proti Švédům v roce 1645. Následně získal od císaře panství Jevišovice a je to právě on, kdo se zasloužil o vznik významného poutního místa v Hlubokých Mašůvkách. Poutní místo vzniklo kolem sošky Panny Marie do Foi a rozrostlo se do rozlehlého areálu s křížovou cestou a dalšími viditelnými připomínkami víry v krajině.

Hrabě Ludvík Raduit de Souches
Hrabě Ludvík Raduit de Souches

          

Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách
Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách

 

Expozice ukazuje zajímavosti související s působením zmiňovaných šlechtických rodů na Jevišovicku. Důraz je položen i na obrazy ze života prostého lidu. Návštěvníci mohou nahlédnout do tehdejší kuchyně, seznámit se s nástroji pro práci na poli i v dílně.

Kultura a život v Předzámčí a na zámku

Předzámčí je centrem kulturního života v Jevišovicích. Na nádvoří Předzámčí a Starého zámku se konají zejména v letní sezoně kulturní akce, jako například koncerty v rámci prestižního festivalu Hudební festival Znojmo. V zahradě Předzámčí se konají další akce, jako například tradiční Zámecká vinařská romance, nebo pásmo zábavních akcí pro nejmenší.

Koncerty jsou součástí kulturního života v Předzámčí Jevišovice

Bludiště

Předzámčí Jevišovice otevřelo v duchu svého motta Historie a zážitky také zábavnou část expozice, kterou tvoří muzeum v podkroví jedné z budov Předzámčí. Zkusíte to?

Bludiště v podkroví Předzámčí
Bludiště v podkroví Předzámčí

Otvírací doba a informace o projektu

Nové expozice jsou přístupné veřejnosti pravidelně v sobotu a neděli od 10 do 16 hodin. Mimo tuto dobu je možné navštívit Předzámčí po dohodě na tel. čísle 606 272 201.

Rekonstrukce Předzámčí Jevišovice se uskutečnila díky podpoře z fondů Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod. Součástí Předzámčí Jevišovice je komplex budov včetně nádvoří, zahrady a vinného sklepa. Předzámčí těsně navazuje na objekt Starého zámku v Jevišovicích, který je také možné navštívit. Starý zámek hostí zajímavé muzejní expozice Moravského zemského muzea.

Předzámčí nabízí prostory pro pořádání společenských akcí
Předzámčí nabízí prostory pro pořádání společenských akcí

Rychlý kontakt

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *