Jevišovice

Přírodní park Jevišovka a jeho krásy

Přírodní park Jevišovka je rozlehlé území v okolí městečka Jevišovice na jižní Moravě. Rozloha přírodního parku je více než 14 tisíc hektarů a z více než poloviny jej tvoří lesy. Lesy se tu střídají s políčky a malebnými vesničkami, území je daleko od hlavních silničních tahů. To jsou dohromady ideální podmínky pro turistiku pěšky i na kolách.

Hlavní osou přírodního parku je řeka Jevišovka, podle které dostal park své jméno.

Území kolem řeky je velmi variabilní. V některých úsecích řeka meandruje a protéká nivní krajinou, jinde je hluboce zaříznutá do údolí obklopeného skalnatými srázy.

Jevišovicko je také známé jako ráj houbařů.

Krom přírodních krás vás čeká bohatá historie, jejíž stopy najdete v Jevišovicích, ale i v okolních vesnicích. V samotných Jevišovicích navíc nedávno otevřeli zcela novou muzejní expozici v Předzámčí Jevišovice. Expozice je věnovaná přírodě, historii a zvykům obyvatel na Jevišovicku. Lákavá je také atrakce, která je v podkroví Předzámčí – bludiště.

Zajímavosti z Přírodního parku Jevišovka

Nejnižší bod tvoří dno nivy řeky Jevišovky u Plavče (nadmořská výška 252 m)

Nejvyšší bod je Svatý kopeček (nadmořská výška 423 m), který najdeme jihovýchodně od obce Grešlové Mýto

Nejstarší nálezy z doby až 40 tis. let před Kristem u Střelic

Soška Venuše z mladší doby kamenné (cca. 5000 let před Kr.) se našla u Hlubokých Mašůvek

Soustava vodních mlýnů na řece Jevišovce a Plenkovickém potoku (přibližně na území mezi Vevčicemi, Rudlicemi a Hlubokými Mašůvkami)

Naleziště vzácných kamenů – granáty severně od Bojanovic, vltavíny u Slatiny, opály a chalcedony u Jiřic u Mor. Budějovic

Přírodní zajímavosti Jevišovicka

Přírodní park Jevišovka je bohatý na rostlinné i živočišné druhy spojené s řekou, ale i suššími oblastmi v severních částech území. Některá zalesněná místa svou skladbou odpovídají původním porostům a najdeme tu například habr obecný, dub lesní, javor klen nebo lípu malolistou. Tyto druhy se vyskytují zejména na výrazně členitých a skalnatých březích řeky. U Plenkovického potoka můžeme najít například jeřáb břek. Povědomé Vám určitě budou keře lísky nebo trnky.

Pestrou směs tvoří bylinná společenství. V severnějších oblastech narazíme na bylinky, jako lipnice hajní, metlička křivolaká, strdivka nicí, ostřice prstnatá, kopytník evropský, jaterník podléška, kostival hliznatý, brambořík nachový, pomněnka lesní nebo plicník měkký. V jižní části u Hlubokých Mašůvek najdeme i vzácnější druhy, jako je střevíčník pantoflíček, vemeník dvoulistý a zelenavý, sasanka lesní, kosatec sibiřský, chrpa Triumfettiho, kavyl Ivanův, medovník meduňkolistý, oman hnidák, lilie zlatohlávek nebo třemdava bílá.

Živočišnou říši reprezentují například poměrně vzácné ryby, jako mník jednovousý a hořavka duhová, domov tu mají také mlok skvrnitý, slepýš křehký nebo užovka obojková a hladká. Ze zástupců ptačí říše jmenujme alespoň čápa černého, datla černého, žluvu hajní, a pokud budete mít štěstí, narazíte i na výra velkého. Hojně se zde vyskytují netopýři, jejichž kolonie osidlují zdejší lesy, ale i historické budovy. V Jevišovicích na zámku se usídlil například netopýr velký a netopýr brvitý. V lesích se vyskytuje vzácný netopýr Brandtův a netopýr černý.

Navštivte Jevišovice a okolí! Navštivte také naše nově zrekonstruované Předzámčí Jevišovice. Jeho rekonstrukce se uskutečnila díky podpoře z fondů Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod. Součástí Předzámčí Jevišovice je komplex budov včetně nádvoří, zahrady a vinného sklepa. Předzámčí těsně navazuje na objekt Starého zámku v Jevišovicích, který je také možné navštívit. Starý zámek hostí zajímavé muzejní expozice Moravského zemského muzea.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *