ceske-budejovice-letecky
Jižní Čechy

České Budějovice

České Budějovice

ceske-budejovice-leteckyČeské Budějovice jsou krajským městem na jihu Čech, které leží na soutoku řek Vltavy a Malše. Žije zde téměř 94 tisíc obyvatel. Metropole Jihočeského kraje, kde sídlí i univerzita, je skvělým výchozím místem pro poznání dalších historicky cenných míst v okolí – Hluboké nad Vltavou, Českého Krumlova, Zlaté Koruny, Třeboně a dalších.

Pro milovníka historie a památek

Město nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265 jako protiváhu moci Rožmberků v jižních Čechách. Právě po zakladateli Budějovic je pojmenováno jedno z nejkrásnějších náměstí v ČR. Má čtvercový půdorys o rozloze 1 ha a ze všech stran se pyšní nádhernými barokními domy s loubími.

Ve středu náměstí stojí Samsonova kašna z 18.století, která zobrazuje Samsona bojujícího se lvem. Asi nejhonosnější budovou centra města je bezesporu barokní radnice. Ta byla postavena v letech 1727-30 podle plánů schwarzenberského knížecího stavitele Martinelliho.

České Budějovice mohou návštěvníkům nabídnout i další působivá historická zákoutí, kupříkladu Piaristické náměstí, kde stojí nejstarší budovy města – dominikánský klášter s kostelem z roku 1265, Bílá věž a pozoruhodná zbrojnice a solnice.

Solnice – pozdně gotická budova byla postavena v roce 1531. V minulosti byla využívána jako zbrojnice nebo sklad soli. Dnes zde sídlí Jihočeské motocyklové muzeum, které nabízí prohlídku bezmála stovky historických motocyklů, kol, vozítek či modelů letadel. Hlavní duší muzea je známý motocyklový jezdec Petr Hošťálek, který má za sebou již řadu dálkových expedic.

www.motomuseum.cz

ceske-budejovice-namesti

Nepřehlédnutelnou dominantou města je 72 metrů vysoká renesanční Černá věž. Dříve sloužila jako zvonice a hláska, dnes nabízí nádherný výhled na celé Budějovice. Otevřeno je celoročně.

Nesmazatelným písmem se zapsaly České Budějovice do historie železniční dopravy na našem území, když právě odtud do rakouského Lince vedla 130 km dlouhá koněspřežná železnice. V letech 1825-32 celý projekt realizoval František Antonín Gerstner. Jízda až do cílové stanice trvala i s polední přestávkou 14 hodin. V roce 1868 pak byla zahájena přestavba tratě na parní provoz a poslední „vlak“ tažený koňmi zde projel v prosinci 1873. Vše podstatné a mnohem víc se o koněspřežce dozvíte v muzeu, které je stylově umístěno v bývalém strážním domku.

Kompletní informace o všem, co vás zajímá, vám velice rádi poskytnou pracovníci Informačního centra, které naleznete na hlavním náměstí Přemysla Otakara II.

Pro fanouška sportu

Sport je v Českých Budějovicích opravdu doma, k nejúspěšnějším odvětvím patří fotbal, lední hokej a volejbal. Prvoligové zápasy mají bohatou diváckou kulisu a návštěva takového utkání slibuje zajímavý zážitek.

Pro výletníka

Hluboká nad Vltavou

HOLAŠOVICE

Holašovice jsou jedním z vyvolených míst v ČR, které bylo zapsáno v roce 1998 na seznam památek UNESCO. Najdeme zde téměř zcela dochovaný středověký systém obytných domů a sýpek. Ty jsou propojeny do prostoru návsi, což spolu s krásným štukovým dekorem ve stylu tzv. selského baroka dodává celé obci neopakovatelný ráz. Celkem můžeme v Holašovicích, které jsou vzdáleny od Budějovic zhruba 18 km na západ, obdivovat 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami.

www.holasovice.eu

ŘÍMOV

Jedno z nejkrásnějších a nejpůsobivějších poutních míst u nás najdeme asi 20 km jižně od Českých Budějovic. Jeho založení se datuje k roku 1648, kdy zde na návrh jezuitského lékárníka Jana Gurreho byla postavena loretánská kaple s rozsáhlou křížovou cestou, jejíž jednotlivá zastavení jsou roztroušena v okolní malebné krajině. 6 km dlouhá naučná stezka nás provede kolem 25 barokních kapliček křížové cesty s většinou dřevěnými sochami. Jejich rozmístění odpovídá poloze křížové cesty v Jeruzalémě.

www.rimov.cz

Další zajímavá místa v Českých Budějovicích a okolí

PIVOVAR BUDĚJOVICKÝ BUDVAR

Milovníci zlatavého moku si v Českých Budějovicích jistě přijdou na své. Místní pivovar byl založen v roce 1895 a v současné době kromě vaření kvalitního piva nabízí i exkurze do svých výrobních prostor. Součástí prohlídky je ochutnávka nefiltrovaného piva a od roku 2005 i multimediální expozice „Příběh budějovického piva“ o historii vaření tohoto oblíbeného nápoje v Českých Budějovicích.

NAUČNÁ STEZKA RUDOLFOV

Stezka je složena ze dvou na sobě nezávislých trasách směrovaných přes bývalé horní město Rudolfov a okolí. Rudolfov leží asi 4 km severovýchodně od Budějovic, a proto nepřekvapí, že začátek i konec naučné stezky najdeme na konečné zastávce MHD. Trasy měří 3 a 5 km a jsou vhodné i pro cykloturisty. Dozvědět se můžeme zajímavé informace o historii města a dějinách hornictví v rudolfovském rudném revíru.

VRBENSKÉ RYBNÍKY

Stejnojmenná přírodní rezervace u severozápadního okraje Českých Budějovic byla založena roku 1990. Tvoří ji soustava 4 rybníků a komplex vodních a lesních ekosystémů, ve kterých hnízdí na 80 druhů ptáků a zcela ojedinělá fauna motýlů. Rezervací nás provede 4 km dlouhá naučná stezka „Po hrázích Vrbenských rybníků“, cenné informace poskytne 10 tabulí.

DÍVČÍ KÁMEN a TŘÍSOV

Monumentální romantickou zříceninu hradu najdeme jihozápadně od Českých Budějovic na vysoké skále nad soutokem Křemžského potoka s Vltavou. Hrad byl založen rodem Rožmberků roku 1349, týmž rodem pak i ponechán svému osudu roku 1506. V současnosti je v majetku obce Křemže. Nedaleko od zříceniny se nachází i areál bývalého keltského hradiště Třísov, které proslulo zejména svým unikátním opevněním. K oběma cílům se můžete dostat autem po silnici zhruba 19 km, nebo vlakem z Budějovic /zastávka Třísov/. Pro náročnější turisty je možné zajet MHD do blízkého Boršova nad Vltavou a odtud od nádraží po červené TZ dojít podél meandrující Vltavy až na Dívčí Kámen a Třísov.

Pro cykloturistu

Územím katastru města prochází celkem 9 cyklotras a na jejich rozšiřování jsou vynakládány každoročně nemalé prostředky. Na podpoře cyklistiky spolupracuje město s Nadací Jihočeské cyklostezky a hmatatelným výsledkem této kooperace bylo mj. v roce 2009 vydání průvodce „Na kole krajem Českobudějovicka“. Ten je k dispozici na informačních centrech po celém kraji.

Pro plavce

Příjemné osvěžení nabízí přímo v Budějovicích plavecký stadion na Sokolském ostrově. K dispozici je několik bazénů s letní plovárnou, areál nabízí i mnoho dalších služeb. Alternativou může být i moderní koupaliště v Podskalí pod zámkem Hluboká nad Vltavou, které je součástí sportovního komplexu.

Pro gurmána

Možností dobře se najíst je v Českých Budějovicích opravdu hodně, stačí si vybrat!

Při návštěvě Budějovic nezapomeňte zavítat do nejslavnější místní restaurace – Masných krámů. Ta znovuotevřela své brány v roce 2007 a ve své nabídce má i speciální kroužkovaný ležák Budweiser Budvar.

Pro spáče

Možností kvalitního ubytování je v Českých Budějovicích opravdu hodně, stačí si vybrat!

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *