Sněžka
Jedno z míst, které zná určitě každý Čech, ale přesto tam mnoho lidí ještě dosud nezavítalo. Jedná se o naši nejvyšší horu – tedy Sněžku. Sněžka je součásti Hraničního vrcholu Krkonoš a se svými 1602 metry nad mořem je to nejvyšší bod v naší republice – od Čech, Sudet, až po Slezsko a Moravu.
Její nezaměnitelné panorama je významnou dominantou východní části Krkonoš. Sněžka je také důležitým bodem, kterým jsou vedeny česko-polské hranice. Zdolání vrcholu je oblíbenou turistickou aktivitou. Na vrchol se lze samozřejmě dostat více způsoby – tedy sedačkovou lanovkou, který vede ze 4,5 kilometrů vzdálené Pece pod Sněžkou, a nebo pěšky. Další možnost je také využít různých cyklotras nebo cest běžkařských, což může být v zimě určitě velmi zajímavý výlet.
Samotná Sněžka byla vždy zajímavým místem a již od středověku ji lidí dobývali a zkoumali. Její názvy se také měnily. Od původního Riesenberg, až po název Sněžná, Sněžovka až po současné a ustálené jméno Sněžka. Lidé se také pokoušeli určit její výšku. Odhady se dost lišily. Původně byla výška určena jako 5880 metrů nad mořem, což je o více než 1000 metrů více, než má samotný Mont Blanc. V roce 1569 pan Jiřík z Řásně naměřil 2035 metrů. Je určitě zajímavé si všimnout toho, jak Sněžka mezi lidmi vzbuzovala ráz obrovské hory a zapříčinilo to tak řadu nepřesností, i když nepřímo.
Určitě je důležité uvést, co vlastně na vrcholu Sněžky nalezneme za stavby. Jako ta nejstarší, která se na poměrně rozlehlém vrcholu Sněžky nachází, je kaple svatého Vavřince, kdy stavba sahá již do sedmnáctého století. Další stavba je zde modernějšího rázu, jedná se o (dříve Slezskou) Polskou boudu. Na Sněžce se za řadu let vystřídalo mnoho budov. Dále zde nalezneme českou poštovnu (nejvyšší místo, kde lze dostat poštovní razítko). Také zde bude stát budova nové lanovky, na které se již brzo začne pracovat.
Jako zajímavost si můžeme uvést také průměrnou roční teplotu Sněžky, která se pohybuje okolo 0,2 stupně Celsia. Také zde byl naměřen český rekord rychlosti větru – celých 216km/h.