Nejstarší botanickou zahradou v České republice je botanická zahrada v Liberci, která je starší než 120 let. Tato čísla vypovídají o tom, že jde o kvalitní botanickou zahradu, která má rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout.Taková botanická zahrada, která chce být bezkonkurenční, musí mít něco víc a to tato zahrada bezesporu má. Je zde naprosto jasně vidět, jak dokonalé může být zahradnické umění. Pracovníci této zahrady musí znát zahraniční pracovní kontakty a být proškoleni odbornými studiemi, musí se účastnit na projektech, které podporují ochranu přírody a také rozvíjejí své vlastní kvality.
K vidění jsou zde exotické rostliny, které nikde jinde v republice neuvidíte. Ročně sem zavítá více jak 50 000 návštěvníků. Ing. Arch. Pavel Vaněček navrhl skleníkový areál. Ten se stává z devíti různě velkých expozičních pavilonů. Skleníkové pavilony se rozkládají na ploše dlouhé zhruba 3000 metrů čtverečních.
Je zde prezentováno 13 různých botanických témat. Věda a scénické pojetí, jdou zde ruku v ruce. Autory architektury expozic jsou RNDr. Miloslav Studnička CSc. Dále pak zahradník Zdeněk Eichler. Projdete-li se expozicemi ve skleníkových pavilonech, tak si budete připadat jako v přepestré tropické a subtropické přírodě. Nedbá se zde na krásu rozkvetlých rostlin tolik, jako se dbá na to, abyste si zde připadli jako v přirozeném prostředí. Botanická zahrada Liberec se stala také studijním materiálem a lze se zde dozvědět mnoho o ekologii rostlin. Podívat se můžete hned do několika odborných textů, které jsou vám zde k dispozici.
Mezi vyslovené atrakce patří letní podívaná na obří leknínovou rostlinu Viktorii a také na nádherné orchideje. Vidět zde můžete také nádherné okrasné rostliny, které jsou zde často v naprosto překvapivých odrůdách. Velmi zajímavé jsou tropické a subtropické expozice, kterých je tu také celá řada. Vidět můžete jak palmy, tak i kuriosní obří aronovité rostliny zmijovce a drakontyum, nebo také kapradiny a další výtrusné rostliny.