vysilac-jested
Liberecko

Vysílač Ještěd

vysilac-jestedVysílač Ještěd

Do 60. let 20. století byla hora Ještěd obyčejným holým kopcem. Ale pouze do té doby, než zde byla postavena velmi zajímavá stavba rotačního hyperboloidu, jak je často s oblibou zdůrazňováno – tedy vysílače a hotelu Ještěd. Ten se záhy stal nezaměnitelným symbolem Liberce a celého libereckého kraje.

Aby vše bylo uvedeno na pravou míru, samotná hora Ještěd tak holá nebyla. Původně zde stál horský hotel a poté také Rohanova chata. Základní zadání znělo tak, že na vrcholu by měl být postaven vysílač a hotel. Ze všech návrhů byl vybrán právě návrh libereckého architekta Karla Hubáčka. Ten však přesto dokázal vzbudit rozruch a našlo se mnoho lidí, kteří byli proti němu. Avšak v roce 1966, přímo 30. července, byl položen základní kámen. Výstavbu měly na starost Pozemní stavby. Během samotné výstavby bylo nutné také zrekonstruovat lanovou dráhu. Ta vede od Horního Hanychova. Byla také vybudována horská chata Ještědka. Ta se nachází v sedle Černého vrchu.

jested-vysilac-z-vyskySamotný vysílač byl hned po dokončení, které proběhlo v roce 1973 podroben zátěžové zkoušce přírody. Jednalo se o silné proudění vzduchu a ten rozkmital vrchol budovy. Bylo proto nutné vytvořit náhradní řešení a tento problém vyřešit. Tak bylo umístěno dodatečné 600 kg těžké závaží v ose stavby spolu s tlumiči kmitů, které tento problém trvale vyřešily.

Hyperboloid (tedy tvar budovy) byl logicky vybrán kvůli nepříznivým a často dost náročným povětrnostním vlivům. Navíc vypadá velmi dobře. Navazuje na svahy hory a opticky ji tak zakončuje až do samého vrcholu. Pokud se budeme zajímat o nějaké základní technické parametry, budova má na výšku 94 metrů, je tvořena dvojicí železobetonových sloupů zakotvených v křemencovém podloží. Anténa vysílače měří 17 metrů. Uvnitř dvou sloupů nalezneme výtahy a schodiště.

V nejnižších dvou patrech budovy najdeme strojovnu a technické zázemí, poté ve čtveřici poschodí (hliníkové obložení – kvůli povětrnostním vlivům, kde je poté izolace apod.) nalezneme hotel. Poté jsou části určené pro spojovací techniku. K budově patří parkoviště (u Ještědky pro 120 automobilů) převážně pro hotelové hosty, zaměstnance a obsluhu.

Na Ještěd se pohodlně dostanete automobilem, který necháte zaparkovaný u horské chaty Ještědky nebo na dolní stanici lanovky. Je možné se na vrchol dostat také pěšky. Nabízí se překrásný výhled na liberecko, Liberec a dále.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *