Hlavní město Praha
Je tu někdo kdo by o Praze ještě neslyšel? Zřejmě ne a pokud se jedná o cizince, tak i kdyby neznali jiné české město, Praha jim něco říkat bude.
Praha (Prag, Prague, Prag) je největší město České Republiky a zároveň i naše hlavní město. V porovnání s ostatními evropskými městy je 14. největší. Prahou protéká řeka Vltava a Praha patří pod středočeský kraj. V současnosti zde žije na 1,3 milionu obyvatel, tedy asi jedna osmina všech obyvatel České Republiky.
V porovnání s ostatními městy zde panuje blahobyt, lidé se sem stěhují za vyššími příjmy, ačkoliv jsou s nimi spojeny i vyšší náklady na bydlení a život obecně. Turisticky je Praha velmi zajímavá a ročně ji navštíví několik milionů turistů z celého světa.
Historie města Praha
Historie sahá do roku 900 n.l., respektive již v 6. století zde zřejmě existovala osada a dosud se přesně neví, jak vlastně slovo Praha vzniklo. Jedni tvrdí, že jde o práh (domu), jiní že je to odvozeno od říčního prahu, ale mohlo by jít i o spojení s pražením obilí.
Praha měla vždy vznosné přívlastky a přídomky. Posuďte sami – Hlava království (Praga Caput Regni) nebo Praha Matka měst (Mater Urbium). Jako stověžatá Praha je nazývána až od 19. století, kdy věží a věžiček bylo již skutečně více než sto.
Ve 12. století byla již Praha krásným kvetoucím městem. A stále zřejmě bohatým, protože se sem postupně začali stěhovat jak šlechtici a panovníci (kteří odsud vládli), tak šikovní řemeslníci (za vyššími výdělky). Původní Staré Město se rozkládalo mezi hradbami, ale protože obyvatelstva přibývalo, vniklo Nové Město. Netrvalo dlouho a Staré a Nové Město mělo být spojeno. To se však nepodařilo a tak až roku 1784 města sjednotil císař Josef II. A nezůstalo jen u Starého a Nového Města, nýbrž i Josefova, Vyšehradu, Holešovic a dalších měst.
Po první světové válce zaznamenala Praha raketový růst počtu obyvatelstva. Zatímco do té doby zde bydlelo jen na 200 tisíc obyvatel, během 4 let vzrostl počet na neuvěřitelných 600 tisíc. Roku 1930 už byla Praha domovem pro celých 850 tisíc obyvatel. Druhá světová válka však znamenala velkou brzdu dalšího rozvoje. Odpůrci nacismu, Židé a cikání byli popravováni, vysoké školy uzavřeny. Praha nebyla dobrým místem pro život, ale to ani zbytek ovládnuté země.
Do roku 1989 se pod vládou Komunistické strany alespoň stavěla nová sídliště a panelové domy rostly jako houby po dešti. Tato doba rovněž položila základ výstavbě pražského metra. Po roce 1989 se otevřely hranice a díky spolupráci se západními zeměmi začaly do Prahy proudit masy turistů. To znamenalo i příliv peněz a ty byly investovány do oprav chátrajících staveb, rekonstrukce sídlišť a další modernizace.
Kvalita života v Praze
Praha trpí stejným neduhem jako všechna velká města na světě. Tím je špatné ovzduší, protože Praha je přelidněná a nadměrná osobní doprava tomu rozhodně nepomáhá. Praha je i průmyslovým městem a v oblastech s vysokou koncentrací průmyslu jsou samozřejmě naměřeny nejvyšší objemy škodlivých látek v ovzduší.
Autoturistika, výlety po Praze a okolí nabízí Autopůjčovna OneTwoGo. V ceně profesionální řidič.
Naproti tomu stojí ekonomická síla Prahy a v porovnání s ostatními zeměmi Evropy nebo jen východní Evropy je na tom Praha nadprůměrně nebo i nejlépe. V Praze je nejnižší nezaměstnanost z celé České Republiky a to dlouhodobě, činí kolem 3%. Prakticky všechny profese zde dosahují nadprůměrných finančních ohodnocení.
Praha – co navštívit
Praha nabízí nespočet různých kulturních akcí, památek a sportovního vyžití. Návštevníci jistě také ocení možnost ubytování v pražských hotelech, nebo využití konference Praha pro možnosti pracovních schůzek.
- Pražský hrad
- Zámek Chvaly
- Zámek Štěnice
- Chodovská tvrz
- Zámek Makovice
- Zámek Dolní Počernice
- Jinonický zámek
- Kolodějský zámek
- Zámek v Pomořanech
- Letohrádek Kinských
- Letohrádek královny Anny
- Libeňský zámek
- Zámek Motol
- Michnův zámek
- Trojský zámek
- Zámek Veleslavín
- Vyšehrad
- Anenský klášter
- Anežský klášter
- Břevnovský klášter
- Strahovský klášter
- Emauzský klášter
- Hradčany
- Václavské náměstí
- Staroměstské náměstí
- Karlův most
- Juditin most
- Petřínská rozhledna (Petřín)
- Betlémská kaple
- Staroměstská radnice
- Klementinum
- Rudolfinum
- Národní divadlo
- Národní muzeum
- Karolinum
Tip na dobrou restauraci
Pokud při poznávání krás historické Prahy dostanete chuť na dobré české jídlo, doporučujeme navštívit tuto restauraci v centru Prahy. Restaurant Platina se specializuje na klasickou českou kuchyni v moderním pojetí, takže můžete ochutnat hovězí gulášek či pečeného pstruha.