Plánujete letos dát přednost letní dovolené v horách před odpočinkem u moře? Pokud chcete zůstat v Česku, máme pro vás několik tipů k turistice po Krkonoších a Beskydech. Rádi byste vyjeli spíš do zahraničí? Nemusíte jezdit ani tak daleko. Slovenské hory jsou pro letní dovolenou jak stvořené. Vyberou si ti, co chtějí relaxovat a i ti, kteří touží zažít spoustu dobrodružství.
Jak se na horskou dovolenou vybavit
Než se na cestu do hor vydáte, je potřeba si správně zabalit, což nepodceňujte. Měli byste myslet zejména na kvalitní obuv a oblečení, zásobu pitné vody, sluneční brýle, opalovací krém a v neposlední řadě na lékárničku a ideálně velký batoh, do kterého si můžete také zabalit cestovatelské tričko. Svému kamarádovi či někomu v rodině, s kým hodláte na túru do hor vyrazit, pořiďte horolezecký dárek, kterým ho před túrou potěšíte a navíc mu dárek bude vaši společnou dovolenou dlouho připomínat.
To nejlepší z Krkonoš
Sněžka
Někteří si pod Krkonošemi nejspíš vybaví hlavně Sněžku a její okolí. Naší nejvyšší horou prochází česko-polská hranice, tudíž není divu, že v letních měsících je zde velký nápor turistů a každý se sem musí podívat. Jak se na Sněžku dostat? Můžete využít kolo, lanovou dráhu s mezistanicí na Růžové hoře nebo můžete využít své nohy a udělat si pořádnou procházku. Při úpatí Hory se rozkládá Obří důl, přes který vede turistická stezka z Pece pod Sněžkou.
Harrachov a Mumlavské vodopády
Harrachov je město proslulé především skokanskými můstky, nicméně se rozkládá v údolí říčky Mumlavy, která přiláká ročně tisíce turistů. Tok říčky totiž vytváří známé Mumlavské vodopády. Voda tu dopadá do hloubky cca 10 metrů, do takzvaných Čertových ok. Pokud budete mít štěstí na počasí a bude několik dní po sobě opravdové teplo, pod vodopády se budete moci vykoupat. V teplotách pod nulou se naopak již několikrát stalo, že celé vodopády zamrzly a i to je krásná podívaná. Na Mumlavu proto vyražte jak v létě, tak v zimě. Další místo, které v Harrachově stojí za podívanou, je místní známá sklárna.
Pramen Labe
Labe ústí nedaleko česko-polské hranice, proto tu kousek odtud vede také Cesta česko-polského přátelství, která je 28 km dlouhá. Oficiální Pramen Labe je místem pro turisty, skutečný pramen leží nedaleko od tohoto místa, nicméně je však nepřístupný. K Pramenu můžete dojít Bucharovou cestou z Jilemnice a poté využít jinou stezku, na místě je velký rozcestník. Dá se odtamtud dojít také ke Sněžným jámám, Mužským a Dívčím kamenům nebo i na Sněžku.
Beskydy, krása Valašska
Lysá hora
Beskydy leží na Valašsku a patří jak k Moravskoslezskému, tak ke Zlínskému kraji. Stejně jako v Krkonoších dominuje Sněžka, tak Lysá hora dominuje Beskydám. I když i tady budete čelit velkému množství turistů, výhledy opět za to stojí. Při dobrém počasí dohlédnete i na Vysoké Tatry. Cesta na vrchol Hory je náročná, nicméně si můžete vybrat z několika tras. Nejkratší trasa vede od Ostravice po NS Lysá hora.
Pustevny – stezka Valašska a Radhošť
1018 metrů vysoké horské sedlo Pustevny leží na hřebenové trase a je tu hned několik aktivit, které můžete vyzkoušet. Jednou z nich je Stezka Valaška se 150 m dlouhým skleněným chodníkem. Pro lidi se strachem z výšek to zrovna není, ale milovníci adrenalinu tento chodník ocení. Další možností je naučná stezka Radegast, přes kterou dojdete až na 1129 m vysoký vrchol Radhošť. Na stezce minete sochu Radegasta a na vrcholu Radhoště uvidíte zase sochu Cyrila a Metoděje.
Valašské muzeum
Při návštěvě Beskyd nesmíte zapomenout navštívit nejznámější skanzen u nás. Nachází se v Rožnově pod Radhoštěm a skládá se z několika částí. V blízkosti skanzenu se ještě nachází Jurkovičova rozhledna, takže v Beskydech se nudit nebudete.
Dobrodružství v Tatrách
Lomnický štít
Nejvyšší štít Vysokých Tater velký 2 633 metrů vám zaručí nádherné výhledy. U Skalnatého plesa přestoupíte z gondoly do kabinové lanovky, která jezdí několikrát denně. Jestliže trpíte strachem z výšek, doporučujeme vám nechat se vyvést jen do Lomnického sedla, odkud je také krásný výhled.
Štrbské pleso a Solisko
Bez návštěvy ledovcového jezera Štrbské pleso by to nebyla pravá návštěva Tater. Pleso je známou tatranskou dominantou, kterou musí vidět každý, kdo hodlá nejvyšší hory Slovenska navštívit. Okolo plesa se rozjímá stejnojmenná vesnice, nejvýše položená obec na Slovensku. Kolem jezera si s dětmi projděte naučnou stezku a poté si půjčte člun a projeďte se po jezeře. Pamatujte si, že v plesu je koupání zakázáno. Štrbské pleso je také výchozím bodem lanovky na Solisko, který je zase ideálním místem pro ty, kteří touží po vysokohorské túře.
Belianské jeskyně
Jedná se o jedinou zpřístupněnou jeskyni ve Vysokých Tatrách. Okruh trvá přibližně 70 minut, během kterých uvidíte sintrové vodopády, pagodovité stalagmity nebo malá jezírka. Při velkých vedrech je to ideální místo na zchlazení, jelikož teplota se v jeskyni pohybuje okolo pěti stupňů. Pokud se nebojíte netopýrů, tím lépe pro vás, protože v jeskyni se nachází až 8 druh.