Střední Čechy

Beroun

Beroun

Beroun je okresní město ve Středočeském kraji, které leží na soutoku řek Berounky a Litavky. Žije zde necelých 19 tisíc obyvatel. Město, jehož znak zdobí medvěd, najdeme asi 30 km jihozápadně od Prahy.

Pro milovníka historie a památek

Těm, kdo rádi obdivují historii a navštěvují památky, může Beroun nabídnout opravdu hodně, získaný primát „Historické město roku 2009“ toho budiž jasným důkazem. První zmínka o královském městě pochází již z roku 1265. Z dob počátků jistě zaujme gotický farní kostel sv.Jakuba či zachovalé zbytky hradebního opevnění – zejména pak Pražská a Plzeňská brána. Obě dnes poskytují výstavní prostory. V Pražské je umístěna galerie, v Plzeňské zase expozice o opevnění města s rekonstruovaným bytem hlásného.

V nejkrásnějším domě ve městě – Duslově vile – dnes funguje Městská galerie Beroun. Pseudorenesanční dům si nechal v roce 1890 postavit majitel parní pily a realit Martin Dusl.

Dominantou hlavního Husova náměstí je pseudobarokní radnice z roku 1903. Najdeme zde i nejstarší dům v Berouně zvaný Jenštejnský, ve kterém sídlí od roku 1965 Muzeum Českého krasu. To v současné době nabízí návštěvníkům příležitostné výstavy, rekonstruovanou historickou lékárnu nebo zajímavý geopark Barrandien, tj. expozici o zkamenělinách pod širým nebem.

Všechny důležité informace o Berouně vám rádi poskytnou v Infocentru na Husově náměstí.

Pro milovníka kultury

Město Beroun je významné zejména každoročními hrnčířskými trhy, ty se konají dvakrát ročně začátkem května a září. Podzimní přehlídka nejlepších hrnčířů z celé republiky zaznamená v roce 2012 16.ročník.

Proslulý je i mezinárodní hudební festival Talichův Beroun, během října a listopadu 2012 se uskuteční již 30.ročník. Václav Talich, největší český dirigent a současně jeden z nejvýznamnějších světových dirigentů 20.století, dlouhou dobu v Berouně žil a je zde i pochován.

Pro výletníka

CHKO ČESKÝ KRAS

KARLŠTEJN

Gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Nechal jej postavit český král a římský císař Karel IV. jako místo pro uložení korunovačních klenot a královských pokladů. Kromě samotného hradu lze v podhradí navštívit Muzeum Betlémů v prostorách původní fary, Muzeum voskových figur či Dům hodin. I okolí Karlštejna nabízí hodnotné přírodní lokality, i proto bylo vyhlášeno národní rezervací a vede tudy naučná stezka.

NIŽBOR a STRADONICE

Původně královský raně gotický hrad Nižbor nad řekou Berounkou byl později přestavěn na zámek. Po rozsáhlé rekonstrukci /stále pokračuje/ zde bylo v roce 2004 otevřeno Infocentrum keltské kultury, které nabízí multimediální expozici o Keltech. A proč zrovna o nich?

V nedalekých Stradonicích totiž v dávných dobách fungovalo jedno z největších keltských hradišť na území ČR. Na vrchu Hradiště zaujímalo plochu úctyhodných 90 hektarů.

Pro turistu

ROZHLEDNA DĚD

Dvanáct metrů vysoká cihlová rozhledna stojí na stejnojmenné hoře /492 m.n.m./ asi 3,5 km západně od Berouna. Nechal ji zde vybudovat v roce 1893 Klub českých turistů ve stylu romantické hradní věže. Rozhledna je volně přístupná a dostaneme se k ní z berounského náměstí po modré TZ.

TETÍN

Památné místo z úsvitu českých dějin leží necelé 4 km jihovýchodně od Berouna a k jeho dosažení nám pomůže modrá TZ. Z někdejšího hradu na skále nad řekou Berounkou zbyly dnes jen ruiny, zůstala ovšem legenda o sv.Ludmile, babičce sv.Václava. Právě na Tetíně měla být tato světice roku 921 úkladně zavražděna najatými vrahy. Další zajímavé poznatky o historii obce poskytne místní pamětní síň.

SVATÝ JAN POD SKALOU

Charismatické místo spojené s působením poustevníka Ivana dosáhnete, půjdete-li z Berouna na východ zhruba 5 km po červené TZ Cestou V.Náprstka. Nepřehlédnutelnou dominantou je kostel Narození sv.J.Křtitele podle plánů barokního stavitele C.Luraga, který v sobě ukrývá nečekaný poklad – jeskyni sv.Ivana, v níž dle legendy tento světec v 9.století žil a byl pochován. Jeskyně je zdobená krápníkovou výzdobou a v její blízkosti vyvěrá silný pramen léčivé vody. Atraktivní je i vápencová skalní stěna, která se vypíná nad Svatým Janem do výšky 210 metrů.

NAUČNÁ STEZKA SVATOJÁNSKÝ OKRUH

Jedna z nejkrásnějších tras procházející CHKO Český kras a NPR Karlštejn začíná i končí ve Svatém Janu pod Skalou. Svou délkou 4 km patří k těm kratším, ovšem je fyzicky náročnější. Odměnou může být nádherná skalní vyhlídka nad Svatým Janem či skanzen těžby a zpracování vápence Solvayovy lomy s vlastní úzkokolejkou.

Další zajímavá místa v Berouně a okolí

MĚSTSKÁ HORA S MEDVĚDÁRIEM

Přímo uprostřed Berouna leží nejoblíbenější cíl všech místních výletníků – Městská hora s medvědáriem. Co vše zde na návštěvníky čeká?

V prvé řadě téměř 14 metrů vysoká rozhledna, postavená v roce 1936. Dlouho chátrala a v 90.letech byla dokonce uzavřena. Přístupná je opět od roku 1999 po rozsáhlé rekonstrukci. Za symbolické vstupné obdrží každý návštěvník kromě krásného výhledu pamětní list s razítkem.

Dále je tu lesopark, který nabízí množství hřišť pro malé i velké. Jeho součástí je i naučná přírodopisná stezka dlouhá 1,5 km.

Největší atrakcí je ovšem medvědárium s trojicí medvědích bratrů – Matějem, Vojtou a Kubou. Hlavní protagonisté Večerníčku Méďové bydlí od roku 2000 v Berouně na Městské hoře a svými kousky baví všechny, kdo se za nimi vypraví. Při své návštěvě města na ně určitě nezapomeňte!

NAUČNÁ STEZKA BRDATKA – TALICHOVO ÚDOLÍ

Nenáročná stezka na severním okraji Berouna v údolí mezi vrchy Děd a Ostrý měří 3 km. Mapuje zdejší faunu a flóru a jedno zastavení je věnováno i dirigentovi V.Talichovi, který zde rád pobýval.

Pro cykloturistu

Chvályhodným projektem je cyklostezka „Po stopách českých králů“, která spojuje nebo by měla v brzké době spojit všechny hrady a zámky na Berounsku s Berounem a Prahou.

Dokončené úseky:

  1. Beroun – Srbsko

Úsek vede romantickým údolím Berounky podél skal přírodou CHKO Český kras kolem lomu Alkazar.

  1. Beroun – Králův Dvůr

Vede od Finančního úřadu Beroun po pravém břehu Litavky a spojuje obě sousedská města.

  1. Beroun – Nižbor

Úsek kopíruje pravý břeh Berounky až do Stradonic a Nižbora.

V budoucnu budou zmíněné úseky prodlouženy ze Srbska na Karlštejn a z Králova Dvora až na Žebrák a Točník.

Pro plavce

Ideálním místem k rekreaci a relaxaci je městský plavecký areál Tipsport laguna, komplex na břehu Berounky nabízí vše, co srdce milovníka vodních radovánek žádá.

Pro gurmána

Možností dobře se najíst je v Berouně opravdu hodně, stačí si vybrat!

Pro spáče

Možností kvalitního ubytování je v Berouně opravdu hodně, stačí si vybrat!

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *