Kolín
Kolín je okresním městem ve Středočeském kraji, které leží na řece Labi. Žije zde více než 31 tisíc obyvatel. Důležitá železniční křižovatka se nachází asi 60 km východně od Prahy.
Pro milovníka historie a památek
Založení města datujeme před rokem 1261, ještě starší historii má pak sousední Starý Kolín. Dominantou Kolína je gotický chrám sv.Bartoloměje, jehož nejstarší část byla postavena ve 2.pol.13.století a na jeho další výstavbě se podílel i dvorní architekt Karla IV. Petr Parléř. Interiér kostela se může pochlubit cyklem Křížová cesta od Františka Bílka či barokním obrazem Petra Brandla Umučení sv.Bartoloměje. Součástí chrámového návrší je i zvonice z roku 1504, gotické děkanství, unikátní barokní kostnice z 18.století a budovy dvou farních škol, ve kterých dnes sídlí Regionální muzeum.
Zajímavou památkou je Práchovna – pozdně gotická kamenná věž na skalním břehu Labe. Postavena byla v 15.století jako předsunutá součást městského opevnění, později sloužila jako sklad střelného prachu. Po rekonstrukci v roce 2006 byla veřejnosti zpřístupněna coby rozhledna.
Málokdo ví, že v Kolíně stával kdysi hrad. Ten byl postaven roku 1437 na místě vypáleného dominikánského kláštera, později rodem Žerotínů přestavěn na zámek. Od 19.století sloužil jako pivovar, a to až do roku 1988. Dnes je chátrající zámek veřejnosti nepřístupný.
Historické jádro bylo roku 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací, zaujme zejména Karlovo náměstí s cennými barokními domy a novorenesanční radnicí.
Silné zastoupení mezi místním obyvatelstvem měli vždy Židé. Nepřekvapí proto, že jihozápadní část hlavního náměstí tvoří bývalé židovské ghetto se synagogou ze 17.století. Ta sloužila náboženským účelům až do zániku komunity v roce 1953. Západně od centra se pak nachází druhý nejstarší i největší židovský hřbitov u nás s více než 2600 náhrobky. Nejcennější náhrobek patří synovi známého pražského rabína Lowa z roku 1599.
Pro milovníka kultury
Milovníkům kulturních akcí může Kolín nabídnout dva zajímavé festivaly. Mezinárodní hudební festival dechových hudeb Kmochův Kolín je pořádán na počest českého vlastence a skladatele Františka Kmocha. V roce 2012 začátkem června proběhne již 49.ročník.
Ojedinělý je i fotografický festival Funkeho Kolín, pojmenovaný po avantgardním fotografovi Jaromíru Funkem. Akce zaměřená na prezentaci aktuální fotografie v Česku se koná od roku 1993 jednou za dva roky, příští ročník se bude konat v roce 2013.
Pro výletníka
KAČINA
Kačina leží 15 km jihovýchodně od Kolína na okraji obce Svatý Mikuláš. Zámek patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Jako své letní reprezentativní sídlo si ho nechal v letech 1806-24 postavit hrabě Jan Rudolf Chotek. Místní expozice nabízí možnost seznámit se s historií rodu Chotků, obdivovat architektonické krásy Kačiny nebo se dozvědět zajímavé informace o historii stravování. Proslulé je i zemědělské muzeum s výstavou o dějinách českého venkova.
ZÁSMUKY
Barokní zámek na náměstí v městečku Zásmuky leží asi 17 km jihozápadně od Kolína. Byl postaven na místě starší tvrze z 15.století. Se souhlasem současné majitelky paní Franzisky Diany Šternbergové Phipps jsou v zámeckém areálu od roku 1999 pořádány různé výstavy a kulturní akce. Otevřeno je v červnu, červenci a srpnu o víkendech.
Pro turistu
NAUČNÁ STEZKA BORKY
Začátek i konec nenáročné stezky najdeme v Křičkově ulici na konci kaštanové aleje na severozápadním okraji Kolína. Na trase dlouhé 4,5 km čeká celkem 10 zastavení, na kterých se mohou návštěvníci seznámit s různými typy lesa a rostlinami i živočichy v nich žijícími.
KŘEČHOŘ – PAMÁTNÍK BITVY U KOLÍNA
Monumentální novoklasicistní pomník z hořického pískovce , zhotovený v roce 1898, připomíná krvavou bitvu u Kolína, v níž rakouské vojsko zvítězilo nad pruskou armádou císaře Fridricha II. K památníku dojdeme z kolínského náměstí po žluté TZ přes vesnice Štítary a Radovesnici, délka trasy je 9,5 km. Cesta se dá zkrátit, pokud vynecháme Radovesnici a využijeme přímou silnici ze Štítar do Křečhoře. V sousedství monumentu byla v roce 2010 odhalena kostnice, do níž byly uloženy ostatky z hromadného hrobu neznámých vojínů. Od roku 1997 je zde každoročně pořádána velká vzpomínková akce za účasti historických nadšenců z celé Evropy.
Další zajímavá místa v Kolíně a okolí
KOLÍNSKÁ ŘEPAŘSKÁ DRÁŽKA
Polabské řepařské drážky vznikaly na přelomu 19. a 20.století a sloužily k dopravě cukrové řepy přímo do cukrovaru. Nejstarší drážkou tohoto typu byla ta kolínská postavená roku 1894. V roce 2007 se ji podařilo obnovit jako zajímavou památku, výletní vláčky odjíždějí ze stanice Kolín – Sendražice /2 km severně od Kolína/. Perlou vozového parku je parní lokomotiva BS 80.
TEPELNÁ ELEKTRÁRNA ESSO
Byla postavena na břehu Labe u Masarykova mostu v letech 1930-32 ve funkcionalistickém stylu podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera. Součástí areálu je i 120 metrů vysoký a 5 metrů široký komín, v době vzniku nejvyšší ve střední Evropě. Dodnes funkční elektrárna je chráněna jako technická památka a je považována za perlu funkcionalismu v Čechách.
LIBODŘICE – BAUEROVA VILA
Moderní kubistická vila byla postavena v letech 1912-14 pro majitele velkostatku Adolfa Bauera. Autorem projektu je jeden z nejvýznamnějších architektů 20.století Josef Gočár. Po generální rekonstrukci byla vila v roce 2008 zpřístupněna veřejnosti jako muzeum J.Gočára a galerie kubistického designu. Libodřice najdeme zhruba 11 km jihozápadně od Kolína.
Pro cykloturistu
Polabská rovina přímo vybízí k nenáročné cykloturistice, podrobné informace o šesti nejzajímavějších trasách naleznete na www.infocentrum-kolin.cz
Pro plavce
Širokou paletu aktivit a sportovišť nabízí přímo v Kolíně moderní aquapark Vodní svět, oblíbenou alternativou místních obyvatel je přírodní koupaliště Hradišťko na severním okraji města.
Pro gurmána
Možností dobře se najíst je v Kolíně opravdu hodně, stačí si vybrat!
Pro spáče
Možností kvalitního ubytování je v Kolíně opravdu hodně, stačí si vybrat!