Černé jezero
Největší jezero v České republice (pokud nepočítáme uměle vytvořené plochy za pomoci člověka) najdeme na Šumavě. Pro někoho je to možná novinka, ale je tomu tak. Jedná se o Černé jezero. Se svou rozlohou 18,43 ha je to největší přírodní vodní plocha v ČR. Leží v nadmořské výšce 1008 metrů a je to rozhodně skvělý tip na výlet.
Vznik jezera
Černé jezero je klasické karové ledovcové jezero. Jeho vznik je vázán s dobou, kdy na Šumavě byly ledovce a ledovcová činnost zde měla velký vliv na samotnou tvorbu krajiny. Vzniklo v poslední době ledové a ledovcovou činností dosahuje hloubky až 40,6 metrů.
Poloha
Samotné jezero leží přímo pod velkým svahem Jezerní hory. Ta vystupuje přímo nad jezerem a zvedá se do výšky 320 metrů – tvoří zde Jezerní stěnu. Tato stěna na jezeře působí jako ochranná zeď, díky které jsou za ní právě hodně specifické podmínky pro život. Pokud se jedná o barvu jezera, ta je jak známo tvořena odrazem tmavých lesů kolem.
Náš tip: Chcete, aby vám to na cestách slušelo? Pomůže vám návštěva stylisty.
Přírodní rezervace
Černé jezero je spolu s nedalekým Čertovým jezerem zařazeno do Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Jsou zde také zastoupeni vzácní obyvatelé pod vodní hladinou. Jedná se například o obrněnky, larvy chrostíka nebo o rašeliník.
Tajemná historie
Jezero bylo v minulém století nedostupné, jelikož si zde dělali nároky pohraničníci. Také zde proběhla aféra státní bezpečnosti o nalezení dokumentů z druhé světové války – zinscenovaná. Mnoho umělců se zde nechalo okouzlit tajemnou atmosférou a součástí tohoto místa jsou také tajemné pověsti.
Přečerpávací elektrárna
Neměli bychom ani opomenout nedalekou přečerpávající vodní elektrárnu. Ta se nachází něco přes kilometr od jezera v údolí řeky Úhlavy. Její plný provoz však dokáže pokles hladiny v jezeře za hodinu až o 2 centimetry. Proto je využívána jen částečně nebo jako záloha.
Dostupnost
K Černému jezeru se nejlépe dostanete ze Špičáku. Tam vede výborné vlakové spojení (dokonce přímé z Prahy), dále autobusem nebo autem. Ze Špičáku pokračujte po značených turistických cestách – pozor – v zimě a celkově pro jízdu na kolech/běžkách je červená značka nevhodná! Jinak je to překrásná procházka netknutou přírodou, která opravdu stojí za to.