sumava-priroda
Šumava

Národní park Šumava

sumava-prirodaNárodní park Šumava

Na původních 24 maloplošných chráněných území a státních přírodních rezervací se rozkládá Národní park Šumava. Jedná se o zalesněné území, kde platí zvláštní režim ochrany životního prostředí. Patří tak mezí 4 národní parky v naší republice. Rozkládá se u hranic na rozmezí jižních a západních Čech.

Národní park Šumava vznikl v roce 1991. Jeho vznik je na základě nařízení vlády České republiky. Účelem je především ochrana rozsáhlých zachovalých a unikátních rašelinišť, které by jinak asi padly za oběť těžebním společnostem, dále jde o ochranu smrkových, bukových pralesů, horských řek, luk a ledovcových jezer. Samotná Šumava se řadí mezi největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě. Je nazývána Zeleným srdcem Evropy nebo je také označována jako zelená střecha Evropy.

sumava-chalupska-slatCo je zde vlastně tak unikátního? Šumavský národní park toho nabízí opravdu hodně. Můžeme se například podívat na pramen Vltavy. Dále zde pramení řeka Úhlava. Velmi známé jsou zde například nádherná říční koryta řek Otavy a Vydry. Nezapomeňme na řeku Blanici, která odvodňuje části Boubínské a Želnavské hornatiny. Pokud se bavíme o vodstvu, neměli bychom ani zapomenout na jezerní slatě a na jezera samotná. Jedná se například o jezera jako je Plešné, Prášilské, Černé, Čertovo a jezero Laka. Převážná většina z nich vznikla ledovcovou činností. V rašeliništích se nacházejí rašelinná jezírka – například v Chalupské nebo Tříjezerní slati.

cerne-jezeroV národním parku je také mnoho zajímavých a přísně chráněných rostlin a živočichů. Mezi ty nejznámější patří určitě rys ostrovid, tetřev hlušec, kos horský nebo sýc rousný. Je zde také zastoupen bobr evropský, jelen lesní nebo kočka divoká. Dříve nechyběl například ani zubr evropský nebo medvěd.

Národní park Šumava se rozhodně řadí mezi ta nejkrásnější a nejzachovalejší místa v naší republice. Bohužel se do většího zájmu veřejnosti dostal v poslední době kvůli kácení stromů napadených lýkožroutem. Je zde totiž otázka, zda zasahovat do přirozeného cyklu přírody nebo ne. Šumavský národní park totiž tvoří převážně smrková a tedy ta nejrizikovější výsadba (hovoříme tak často o monokulturách – i když zde se jedná o jiný případ, stromy jsou zde často původně).

Dopravní dostupnost je výborná, při dopravě automobilem jsou zde připraveny odpočívadla, parkoviště a posezení. Park je protkán naučnými stezkami a je také vhodný pro cyklisty. Dbejte prosím ovšem pokynů, které jsou nutné dodržovat. Je to přeci jen dědictví nás všech.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *