Jste milovníky vína a hledáte nové místo jako stvořené pro výlet nebo dovolenou? Vypravte se do Velkých Bílovic, města vzdáleného jen 10 kilometrů od Břeclavi. Jedná se totiž o největší vinařskou obec v České republice!
Plocha s registrovanými vinicemi zabírá více než 800 hektarů a Velké Bílovice se mohou pochlubit i stovkami vinných sklepů ve čtyřiceti sklepních uličkách. Téměř každá domácnost má totiž svůj vinohrad i sklep. V těch nejkvalitnějších sklepech se udržuje stálá teplota v rozmezí 7 – 11°C. Tradice s vínem spojená je zakomponovaná i ve znaku a praporu města.
Historie vína
První zmínky o pěstování vína na Moravě sahají do roku 250 n. l., kdy byly vinice založeny Římany. Velký rozvoj vinařství nastal až v 15. a 16. století, kdy se na území obce usídlili Habáni. Pro vinařství to znamenalo objevení nových pracovních postupů i odrůd vín.
Ve Velkých Bílovicích jsou dodnes dochovány dobové sklepy, ten nejznámější a největší je Habánský sklep, který se nachází směrem k Čejkovicím. Koncem 19. století se však plocha k pěstování vína prudce zmenšila. Mohli za to škůdci, kteří se do Evropy dostali z Ameriky. Ve 20. století se zvýšil zájem o pěstování vinné révy, pořádaly se kurzy, semináře, zakládaly se vinařské spolky a školy.
Zajímavosti v okolí
Na sever od města najdete kopec Hradištěk spolu s kapličkou, která je zasvěcena čtyřem svatým – sv. Urbanovi, sv. Cyrilu a Metodějovi a sv. Václavu. Jedná se o dominantu obce. Pokud patříte nejen mezi vinaře, ale i rybáře, jistě Vás zaujme možnost rybolovu na rybnících Šísary a Velký Bílovec, které se nachází v blízkosti obce.
Při krátké cestě jihozápadně od města dojedete do Lednicko – valtického areálu nebo CHKO Pálava, přičemž obě zmíněné lokality patří také mezi oblíbená a hojně navštěvovaná místa. Pokud jste sportovci tělem i duší, jistě uvítáte naučně – poznávací stezku mezi vinicemi. Ta měří asi 15 kilometrů a cestou projedete tři sklepní tratě a většinu tratí viničních.
Stezka je bohatě vybavena odpočívadly, která jistě rádi využijete pro načerpání sil, ale i zajímavých informací. Najdete na nich totiž informační tabule, na kterých se dozvíte něco o víně, jeho pěstování a výrobě, odrůdách, ale i místech na trase nebo kulturních událostech v obci, která stojí za navštívení.
Kam za kulturou
Největší lidovou slavností ve Velkých Bílovicích jsou tradiční krojované hody. Ty začínají první neděli po svátku Narození Panny Marie (8. září) a končí v úterý. Hlavní slavnost se odehrává v neděli, kdy je největším lákadlem zejména průvod více než padesáti krojovaných párů.
Putování za vínem, které se nazývá Ze sklepa do sklepa, spočívá v tom, že více než padesát místních vinařů otevře své sklepy pro návštěvníky. Nesmí chybět ani tradiční cimbálová muzika. Tato kulturní událost trvá od dubna do září.
Výstava vín ve Velkých Bílovicích se koná na přelomu dubna a května v místním Kulturním domě a ochutnáte nejen vína od místních vinařů, ale i od těch ostatních z blízkého okolí města.
Příjezd sv. Martina a ochutnávka mladých a Svatomartinských vín nemůže chybět ani v tradičním vinařském městě, jakým Velké Bílovice jsou. Program je doplněný dechovou a cimbálovou muzikou a koná se v sobotu v polovině listopadu.
Kuriozitami jsou soutěž ve vaření zelňačky, které se obvykle účastní přes třicet družstev, a také Vinařský maraton, který je pořádaný spolkem Báječné ženy v běhu.
Pokud Vás zastihne hlad, jistě uvítáte možnost občerstvení v jednom ze zdejších restauračních zařízení. Jako příklad můžeme uvést Mlýn, U Hroznu, U habána nebo Na Pekárně. Většina restaurací slouží zároveň i jako penzion, ale s ubytováním mít problém jistě nebudete.
Hlavu můžete složit také ve spoustě rodinných vinných sklepů, kde strávíte noc po příjemném posezení u toho nejlepšího, co zdejší kraj nabízí.