Tanvald
Rušné město Tanvald leží mezi Jizerskými horami a Krkonoši v Libereckém kraji. Jeho původní osídlení bylo převážně německé národnosti. Už jeho jméno zní německy. První zmínky o městě se objevují v 16. století. Současné město se skládá z městských částí – Český Šumburk, Horní Tanvald a Žďár. Od 19. století zde probíhal rozmach textilního a sklářského průmyslu.
Pro okolní krásu se často Tanvald stává cílem mnoha turistů, kteří zde nalézají odpočinek a rekreaci. Dnes je Tanvald vyhledávaným místem díky horským zimním střediskům. Velmi navštěvovaný je zejména Tanvaldský Špičák s lanovou dráhou, několika vleky a udržovanými sjezdovkami.
Pokud se budeme bavit o památkách, velmi pozoruhodný je kostel sv. Františka z Assisi, který stojí uprostřed městské části Tanvaldu – Šumburk. Dokončen byl roku 1901 a stavba probíhala celé dva roky. Přes řeku Desná na protějším kopci se tyčí budova secesní radnice postavená v letech 1908 – 1909. V městské části Horní Tanvald se nachází rokokový kostel sv. Petra a Pavla postavený v letech 1787 – 1789, který byl později renesančně přestavěný. Nedaleko se nachází i kaplička sv. Anny z poloviny 18. století. Navštívit můžete také Pomník dělnických manifestací na vrchu Špičák nebo působiště Josefa Hartiga.
Tanvaldským turistickým lákadlem je dozajista jizerskohorská – krkonošská železniční trať Tanvald – Harrachov. Svou bohatou historií a unikátním stavebním provedením přiláká leckterého návštěvníka. Roku 1992 byl úsek Tanvald – Kořenov prohlášen Ministerstvem kultury České republiky za kulturní památku. Dnes je v provozu 12 kilometrů trati, která je často lidmi nazývaná „kořenovská Zubačka“ nebo „Polubenka“. Trasa Tanvald – Harrachov se pyšní několika unikátními stavbami mimoto i pěti tunely. Dodnes je zde dochovaná 4,43 km dlouhá dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje na sedmikilometrovém úseku Tanvald – Kořenov, překonávajícím výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile, které je největším v České republice.
Existuje zde také muzeum ozubnicové dráhy, které je otevřeno červen – září a leden – březen. Mimo sezonu je bohužel uzavřeno. Tanvald je spojen také s rozvojem televizní techniky. Za druhé světové války v tehdy existující firmě Palme – Stumpfe se prováděli pokusy s přenosem obrazu na dálku. Po hrozivé válce zde pak proběhlo první úspěšné vysílání v Československu.