Třeboň
Překrásné město Třeboň nalezneme v Jihočeském kraji, okrese Jindřichohradeckém. Leží v Třeboňské pánvi mezi významnými rybníky Svět a největším rybníkem v České republice Rožmberkem.
Třeboň je proslulá lázeňstvím a spadá díky své výjimečnosti do CHKO Třeboňsko. Nejenom že městu dominuje rekreace ale i historické památky. Třeboň ukazuje obraz jeho vrcholné éry. Tím je myšleno 16. století konkrétně rybniční hospodářství.
Pokud budeme chtít mluvit o založení města, tak zabrousíme až do 12. století. Na jedné ze stezek zde kdysi vznikla malá osada. Velmi úrodné území dostal darem od tehdejšího krále výsluhou pracovitý Vítek z Prčic, který byl jako první známý člen z rozvětveného rodu Vítkovců. Kolem roku 1300 zde byla vystavěna městská opevnění společně zesílená vodním příkopem zvenčí. Třeboň se postupem času stala střediskem rozšiřujícího se panství. Ne dlouho na to se vlastníky Třeboně a přilehlého panství stali bratři z Rožmberka. Město za jejich vlády nabylo rozmachu a rozkvětu.
Největší dominantou Třeboně je zajisté její náměstí. Je obklopeno měšťanskými domy, které jsou zdobeny renesančními a barokními štíty. Za nejdůležitější historickou stavbu je považována stará radnice. Z její věže je krásný výhled na okolní rybníky a celou krajinu. Samotná radnice vznikla kolem 16. století na ploše dvou shořelých domů. Později k ní byla přistavěna 31 metrů vysoká věž. Za vlády Rožmberků bylo průčelí budovy ozdobeno freskami s rožmberským, schwarzenberským a městským znakem. Ve druhém patře se zde nachází výstavní síň a městské muzeum. V tom samém areálu se nachází i barokní divadlo J.K.Tyla, kde vystupovala řada významných umělců. Uprostřed náměstí stojí renesanční kamenná kašna, v jejíž blízkosti pak stojí mariánský sloup.
Opomenout bychom neměli také Třeboňský zámek. Ten je jedním z největších komplexů v České republice. Na místě gotického hradu bylo vystavěno renesanční dílo významného rodu Rožmberků. Schwarzenberkové obohatili později zámek barokními dostavbami na vnějším nádvoří. Tento úchvatný komplex je obklopen nádherným parkem a hradbami. Nachází se zde i augustiniánský klášter, který byl roku 1785 zrušen. Návštěvníkům je zpřístupněn pouze kostel sv. Jíljí. Do samotného centra Třeboně vedou tři cesty, které lemují tři brány. U kostela je brána Budějovická, na východní straně brána Hradecká a v jižní části brána Svinenská. Hned za ní je ještě jedna brána, která vede na hráze rybníka Svět. Ta se nazývá Novohradská.