Chodsko
Oblast Chodska je v našem národním povědomí část západní hranice, která je osídlena českou etnografickou skupinou lidí. Pás, který je nazýván Chodskem, se rozkládá od Domažlic, přes Bor a Tachov, po Planou. Jsme v západních Čechách.
Existuje jedenáct privilegovaných historických vsí, které Chodové osídlili. Těmi jsou Draženov, Chodov, Klenčí pod Čerchovem, Klíčov, Chodská Lhota, Mrákov, Pocinovice, Postřekov, Stráž, Újezd a Tlumačov. Chodsko je známé svými lidovými tradicemi, které jsou v místních obyvatelích hluboko zakořeněné. Zachovaný je pestrý lidový kroj nebo folklór, který je ovlivněn především folklórem bavorským.
Charakteristickým chodským hudebním nástrojem jsou dudy. Velice výrazné je chodské nářečí. Místní lidé jsou velice vstřícní a milí. Mají veselou povahu a velice rádi se baví. Do současnosti se zachovalo mnoho chodských tradic a zvyků. Mezi ně patří mimo jiné i řemesla jako je krajkářství, paličkování nebo výroba keramiky s typickým chodským znakem. Výborné jsou pak chodské koláče, které jsou z máku, povidel a tvarohu. Místní babičky mají pradávnou recepturu a opravdu jinde v České republice tak dobré koláče, jako ty chodské, nenajdete.
Chodové byli lidé, svobodní sedláci, kteří měli zvláštní úkol. Jejich úkolem bylo vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice. Zajišťovali bezpečí, především pak na obchodní stezce, která vedla do bavorského městečka Furth im Wald. Tato služba byla dříve velice ceněná a právě díky tomu ve 14. sž 17. století získali Chodové za jejich služby panovnické výsady. Ty jim dávaly opravdu výjimečné postavení v tehdejším feudálním systému. Pro Chodské obyvatelstvo je významným rokem rok 1695. Tehdy totiž bylo potlačeno chodské povstání a byl popraven jejich vůdce, tedy vůdce sedláků, Jan Sladký Kozina.
Do Chodska se řadí několik měst a vesniček, které opravdu stojí za zhlédnutí. Mezi ně patří například Kdyně, Domažlice, Kout na Šumavě, Chodov, Chodská Lhota, Tlumačov a další. Pokud se rozhodnete strávit Vaši dovolenou právě v Chodsku, můžete se těšit na velice příjemné obyvatele, kteří mají svoje zvláštní nářečí. K Chodsku se váže také několik literárních děl od českých velikánů, jakými byli například Jindřich Šimon Baar, Chodské pohádky a pověsti, Alois Jirásek a jeho román Psohlavci nebo Božena Němcová.