Zlínsko

Zlín, město nejen bot

Zlín, město nejen bot

By: Vašek Vinklát

Město Zlín je známo především díky Tomášovi Baťovi a také proto, že bylo přejmenováno z Gottwaldova.

V roce 1894 zde založil Tomáš Baťa svou obuvnickou firmu. Jedná se o velmi prosperující podnik, který je nejen znám u nás, ale také v zahraničí. Obchody Baťa zná každý a každý v nich nakupoval. Baťa dodával obuv pro rakouskou armádu a to za první světové války. Překonal i všechny hospodářské krize a jeho prodejny prosperují  a prosperovat vždy budou.

V roce 1926 se Zlín stal moderním městským centrem. Baťa sem pozval hned několik architektů, a tak se město velmi změnilo a to samozřejmě k lepšímu. Začaly zde růst typické baťovské stavby.

Významnou stavbou z roku 1937-1938 se stal mrakodrap Jednadvacítka, který je vysoký 77,5 metru. Sídlilo zde ředitelství firmy Baťa.

Zlín má 50 000 obyvatel a sám Baťa zastával od roku 1923 až do své smrti 1932 post starosty a budoval moderní městečko. Kromě své továrny se soustředil také na bydlení pro dělníky, na obchodní i dopravní síť, služby a kulturní a sportovní vyžití obyvatel. Nechal postavit největší obchodní dům, největší hotel nebo také největší kino, kam se vešlo 2 500 sedících diváků. V roce 1944 bylo město bombardováno a v roce 1945 byla Baťova továrna znárodněna.

V roce 1949 byl Zlín přejmenován na Gottwaldov, po revoluci, v roce 1990 se Gottwaldovu vrátil opět původní název Zlín.

V současné době se výrobou obuvi zabývá jen několik málo firem. Negativní vliv na to vše mělo rozdělení Československa. Zlínsko se díky tomu stalo příhraniční oblastí. Obchod, který se nesl směrem na východ významně poklesl a ve Zlíně stoupla nezaměstnanost.

V roce 2010 byla přes město vybudovaná dálniční síť prostřednictvím rychlostní silnice R55. V roce 2001 zde byla založena Univerzita Tomáše Bati, dále pak v tomto roce vznikl samosprávný Zlínský kraj.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *